Ripple-SEC davasında neler yaşandı? “SEC için ‘Game over’ olur”

ripple

Ripple davasının bugünkü duruşmasında çok önemli bir gelişme yaşandı ve hakim Sarah Netburn Ripple’ın, SEC içindeki XRP değerlendirmelerini gösteren bazı belgelerin ya da yazışmaların araştırılabilmesi konusundaki talebini büyük ihtimalle kabul edeceğini belirtti.

Hakim Netburn konuyla ilgili olarak, “Savunma makamının talebini büyük ihtimalle kabul edeceğim” dedi.

SEC’deki belgelerin ve kurumun kripto paralar hakkındaki görüşlerini gösteren notların ve diğer bilgilerin araştırılabilir olduğunu belirten Netburn, tarafların daha spesifik konularla gelebilmesi için de açık kapı bıraktı.

Ripple ile birlikte kişisel olarak da sanık olan CEO Brad Garlinghouse ve yönetim kurulu başkanı Chris Larsen, dava açılıncaya kadar 8 yıl boyunca SEC’nin bu konuda kafa karışıklığı içinde olduğunu ve XRP’nin kurum için daha çok Bitcoin ve Ethereum gibi menkul kıymet olmadığını iddia ediyorlar.

“SEC için ‘Game over’ olur”

Brad Garlinghouse’un avukatı olan Matthew Solomon ise duruşma öncesinde yaptığı açıklamada “SEC’nin XRP konusunda Bitcoin ve Ether gibi olduğuna dair bir düşünceyi yansıtan, gösteren bir belge veya bilgi bulunursa bu onlar için ‘Game over’ demektir. Kendimizi savunmak için bu araştırmayı yapıp bulguları elde etmemiz gerekiyor.” yorumunu yaptı.

Duruşma öncesi çıkan bazı haberlerde SEC’nin 2016 yılında XRP için kurum içi bazı yazışmalarda “dijital para” terimini kullandığı iddia ediliyordu. Uzmanlar ise SEC Ripple’a menkul kıymet davası açtığı için burada “dijital menkul kıymet” teriminin kullanılması gerektiğini ve geçmişteki bu olayın SEC’yi zor duruma sokabileceğini belirtiyorlar.

SEC avukatı Dugan Bliss ise, Ripple tarafının davanın odak noktasını değiştirmeye çalıştığını belirtti ve “Burada odaklanmamız gereken konu savunma tarafının eylemleridir.”

Hakimden yayınlamak isteyenlere sert tepki

Duruşmaya halktan da büyük ilgi vardı. 500’den fazla kişinin davaya çevrim içi izleyici olarak katılmak istediğini belirten hakim Netburn, bazı kişilerin ise yasal olmamasına rağmen duruşmayı canlı yayınlamak istediklerini söyledi ve uyarılarda bulundu.

New York Bölge hakimi Analisa Torres’in de takip ettiği duruşmanın ardından hem Ripple hem de SEC tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl