Ripple, SEC’nin son hamlesiyle federal yasaları çiğnediğini iddia ediyor

Ripple ve SEC arasındaki davada ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Taraflar birbirleriyle ilgili özellikle içeriden bilgi toplama çalışmalarına devam ederken son hamle ise SEC’den geldi.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’in avukatlarının 16 Nisan’da hakim Sarah Netburn’e gönderdiği mektupta, ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun, diğer ülkelerin düzenleyici kurumlarına en az 11 tane ortak niyet bildirgesi gönderdiği bilgisi verildi.

SEC’nin bu hamleyi, ABD dışındaki deniz aşırı ülkelerden şirket ile ilgili bilgi ve belge temin etmek için yaptığı belirtildi.

“Ortaklarımızın bizle iş yapmalarını engellemek istiyorlar”

Garlinghouse ve Larsen’in avukatlarına göre SEC bu hamlesiyle, Ripple’ın ortaklarını sindirmek ve korkutmak istiyor. Konuyla ilgili hakim Netburn’e gönderilen mektupta şu ifadeler kullanıldı:

“Şüphesiz ki SEC bu hamlesiyle ne yapmak istediğini çok net bilmekte ve diğer ülkelerin düzenleyicilerini sürece dahil etmek istemektedir. Kurum, göz korkutma ve caydırma taktiğiyle, ortaklarının Ripple ile iş yapmaya devam etmesini engellemek amacındadır”

Savunma tarafı, davacının bu hamlesinin ardından hakim Netburn’den yeni bir talepte bulundu ve SEC’nin bu hareketlerinin önüne geçmesini istedi. Ripple ayrıca konuyla ilgili SEC’nin kendilerine bilgi verdiği bir konferans düzenlenmesi talebinde bulunurken, SEC’nin bu hareketiyle federal yasaları da çiğnediğini iddia etti.

Dava açıldı, Ripple 20 ortak kazandı

Garlinghouse’un verdiği bilgiye göre ise, SEC’nin Aralık ayında Ripple’a açtığı davanın ardından şirket dünyanın her bölgesinden toplamda 20 ortak daha kazandı. Garlinghouse ayrıca Ripple’ın ortaklarının yüzde 95’inin ABD dışından olduğunu da söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl