Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ripple, SEC’ye karşı kendini nasıl savunacak? İşte bazı argümanlar

brad-garlinghouse (2)

Yahoo Finance, dün XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple’ın kripto paranın kayıt dışı bir menkul kıymet olduğuna dair SEC’den gelen suçlamalara karşı kendini nasıl savunmayı planladığı konusunda bir yazı yayınladı.

Ripple haberleri ile XRP fiyatı arasında bağ olmadığı vurgulanacak

Ripple’ın yasal stratejisi hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre şirket, Ripple hakkındaki haberlerin XRP’nin fiyatı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermeyi planlıyor. Bu noktada önemli bir örnek olarak ödeme devi MoneyGram ile ortaklık açıklamasına karşın XRP‘nin belli bir aralıkta işlem görmesinin öne çıkarılacağı belirtiliyor. Bilindiği üzere 19 Haziran 2019 tarihinde Ripple, MoneyGram ile iş birliği anlaşması imzalamış, anlaşma kapsamında Ripple, MoneyGram’den yüzde 10’luk bir hisse satın almış ve para transferi şirketinin Ripple hizmetlerini kullanması konusunda mutabakata varılmıştı. Ripple, MoneyGram hissesi bu anlaşmanın etkisi ile bir günde yüzde 170 oranında artmasına rağmen XRP’nin sabit kaldığını gösteren veriler sunacak. CoinMarketCap verilerine göre XRP, o güne 0.4288 dolar seviyesinden başlarken 0.4368 dolar seviyesinde tamamladı. Fiyat, sonraki üç günde 0.5055 dolara çıktı.

‘Ripple Labs şirketi, XRP’den önce vardı’ denilecek

Ripple ayrıca iş modelinin bir token’a bağlı olmadığını göstermek için XRP ile hiçbir ilgisi bulunmayan ödeme ürünlerini öne çıkarmayı planlıyor. Bununla beraber, şirketin XRP’nin oluşturulmasından yıllar önce var olduğu ve şu anda kripto para piyasalarında Ripple’dan bağımsız olarak sağlıklı bir likiditeye sahip olduğunu ortaya koyması bekleniyor. Ek olarak şirket, XRP’nin genel alım satım hacmine kıyasla token’ın rutin satışlarının çok küçük olduğunu öne süreceği ifade ediliyor.

Ripple, şirketin XRP’nin yaratılmasından önce var olduğunu vurgulamak ile bir dönem birçoğu token satmanın ötesinde hiçbir ürünü veya iş modeli olmayan şirketler tarafından yürütülen ICO patlamasından kendini ayrı tutmayı hedefliyor.

Dahası, Ripple’ın başlı başına XRP’nin bir ‘yatırım sözleşmesi’ olamayacağı anlamına gelecek şekilde, XRP satışlarını alıcıların varlığı Ripple’dan satın aldığını fark etmeden yapıldığını savunacağı kaydediliyor.

Ripple ve SEC, önümüzdeki ayın 22’sinde ilk kez hakim karşısına çıkacaklar.

Fotoğraf: Kmeron/Flickr

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl