Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Sadece Ripple yok: SEC’nin daha önce kıskaca aldığı projelerde neler yaşandı?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple'dan önce de kripto para projelerini, kişi ve şirketleri hedefe aldı. İşte onlardan en önemlileri.

ABD regülasyon kurumu SEC’nin hafta başında Ripple ve iki yöneticisine açtığı dava kripto para evreninde adeta deprem etkisi yaratmıştı. Bitcoin fiyatında ciddi bir düşüş yaşanmasa da, başta XRP olmak üzere birçok altcoin‘de önemli değer kayıpları görüldü. SEC’ye göre menkul kıymet statüsünde olan XRP, menkul kıymet kanunlarına göre dağıtılmıyordu. Ripple tarafı ise menkul kıymet iddiasını tamamen reddediyor.

Ancak Ripple, onun yöneticileri ya da en büyük kripto paralardan olan XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun hedefindeki ne ilk ne de tek dijital varlık şirketi ya da parasıydı. SEC’nin daha önce de suçladığı birçok şirket ve birey bulunuyor. İşte onlardan en önemlileri:

2019: Block.one suçlaması

Geçen sene 30 Eylül günü SEC, EOS’un yaratıcısı olan Block.one’ın yapılan suçlamalar karşısında anlaşmayı kabul ettiğini açıklamıştı. SEC’in Block.one için öne sürdüğü iddialar, Ripple’a getirilen suçlamalar ile aynıydı; kayıtsız menkul kıymetleri satarak fon elde etmek ve milyarlarca dolar kazanmak. Verilen ceza ise, 2017 ICO’sunda toplanan rakamın yüzde 0.58’i, yani 24 milyon dolardı.

Block.one da şirket için öne sürülen iddiaları ne reddetti ne de kabul etti ancak cezayı da ödedi. Bununla birlikte yapılan resmi açıklamada EOS’un 2018 ortalarında Ethereum’dan kendi ana ağına geçtikten sonra ERC-20 token’ı olarak dolaşımda olmadığı ve şirketin artık menkul kıymet olarak kaydedecek bir şeyi olmadığı belirtildi. EOS yoluna kaldığı yerden devam etti.

2019: Telegram’ın token’ı daha piyasaya çıkmadan engelledi

Daha sonra SEC, aynı yılın Ekim ayında popüler mesajlaşma platformu Telegram’ın token satışını, kayıt dışı olduğu gerekçesiyle durdurdu. Telegram, 2018 yılında Gram token’ları satarak çeşitli yatırımcılardan 1.7 milyar dolar fon elde etmiş ve kendi blok zincirini oluşturmak için kolları sıvamıştı. Projenin neredeyse bittiği ve piyasaya çıkacağı aşamada SEC, token satışını durdurdu ve yatırımcılardan alınan paraların iadesini emretti. Bu gelişmenin ardından Telegram, projeden tamamen vazgeçti.

2020: ICO token’larının fiyatlarını şişirdiği iddiasıyla John McAfee’ye suçlama

Özellikle 2017 yılındaki altcoin sezonunda attığı tweet’lerle ön plâna çıkan John McAfee’nin her coin yorumundan sonra insanların o kripto paraya adeta hücum ettiği bir dönem vardı. İşte geçen sene ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, “kripto baronu” McAfee’nin son birkaç yılda kripto paraları överek para kazandığını belirtti. Regülasyon kurumuna göre McAfee, aslında çok değerli ve işlevsel olmayan coin’leri ve ICO’ları överek 23 milyon dolardan fazla para kazandı.

Konuyla ilgili olarak İspanya’da tutuklanan McAfee, şu anda bir hapishanede tutuklu ve çıkacak kararı bekliyor. Ünlü kripto para yatırımcısı çıkacak karara göre ABD’ye iade edilebilir. Yapılan suçlama ise ABD Vergi Dairesi IRS’e vergi ödenmesini önlemek.

Son olarak McAfee’nin eşinin, onun Twitter hesabından konuyla ilgili 15 Aralık’ta attığı tweet’e göre kararın kısa sürede çıkması bekleniyor. McAfee’nin sağlık problemleri yaşadığı ve tıbbî ihtiyaçlarda sürekli olarak gecikmeler olduğu da belirtiliyor.

SEC’nin diğer suçlamaları

Kısa süre önce de, Kik kripto platformunun SEC’in 2019’da açtığı bir davayla ilgili olarak 5 milyon dolarlık ceza ödediği ve dosyanın bu şekilde kapandığı belirtilmişti. SEC ayrıca platformun kendi token’ı olan KIN’in bir menkul kıymet olmadığını da resmileştirdi. Aynı resmi karar Bitcoin ve Ethereum için de alınmıştı.

Kik son olarak Ripple’a karşı açılan dava için de, şirkete desteklerini sunduğunu belirten bir tweet atmıştı:

“Garlinghouse, sizin ne hissettiğinizi şu anda çok iyi anlıyoruz. KIK de 2017’de bir menkul kıymet olarak ICO başlattığı için SEC tarafından suçlanmıştı. Şu anda bu sorun çözüldü ve KIK, Bitcoin ve Ethereum’dan sonra SEC tarafından menkul kıymet sayılmayan tek varlık”

Son olarak henüz dün SEC, Tierion’a (TNT) bir ceza verdi ve projenin yatırımcılardan topladığı 25 milyon doları iade etmesini karara bağladı. Gelişme sonrası açıklama yapan Tieirion kurucusu ve CEO’su Wayne Vaughan, yapılan anlaşma sayesinde Tierion’un yoluna ağır regülasyon yükleri olmadan devam edebileceğini ve TNT’nin de artık ’emekli olan bir token’a dönüştüğünü söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl