Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ripple’dan SEC’ye karşı yeni hamle: Mahkemeye yazılı talep

ripple

Ripple ve SEC davasında, taraflar kritik hamlelerde bulunmaya devam ediyorlar. Son olarak Ripple, savunmasının ana hatlarını oluşturan “ön uyarı” bölümünün davadan çıkarılmasını talep etmesi beklenen SEC’nin bu talebinin reddini istedi.

“Ön uyarı savunmamızı dava dosyasından çıkarmak haksızlık olur”

Ripple tarafından hakim Analisa Torres’e yazılı bir talep gönderildi ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun beklenen bu talebinin bir haksızlık olduğu belirtildi:

“SEC’nin, ‘ön uyarı’ savunmamızı dava dosyasından çıkarmayı talep etmesi bir haksızlık olur. Bizim savunmamızı olumlu yönde ilerletecek bir bölümün çıkarılması Bölge Mahkemesi’nin de tercih edeceği bir şey olmaz. Bu şekilde SEC, savunmanın adil şekilde başarılı olacağı şartların sağlandığını iddia edemez.”

Şirket mahkemeden CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’in davanın reddini talep eden savunmasının SEC tarafından dava dosyasından çıkarılması talebi için bir toplantı yapılması kararını vermemesini istedi:

“SEC, haksız şekilde davadan çıkarma hareketiyle mi süreci götürecektir? Ripple mahkemeden, varsayılan toplantı programını davanın reddini isteyen münferit kişilerden bağımsız olarak devam ettirmesini talep etmektedir. Çünkü konuların birbirleriyle alakası yoktur”

SEC: Uyarmak zorunda değiliz

SEC, Ripple’ın savunmasının hukuki açıdan hatalı olduğunu ve kurumun soruşturma evresinde şirketin ihlalleriyle ilgili hiçbir borsayı uyarmak zorunda olmadığını iddia ediyor. Hatırlanacağı üzere Ripple, davada birçok kez, farklı borsaların XRP ile ilgili SEC’ye talepte bulunduğunu ve kurumdan hiçbir olumsuz cevap almadıklarını belirtmişti.

Ripple’ın avukatlarına göre ise; kurumun geçmişteki hareketleri XRP’yi menkul kıymet olarak görmediği yönünde:

“XRP yatırımcıları, düzenleyicilerin önceki hareketleri, kullanılan hukuki dil, yaratılan ortam ve SEC ile SEC yetkililerinin kamuya açık söylemleri sebebiyle, doğal olarak XRP’nin yıllarca bir menkul kıymet olmadığını düşündüler. Ayrıca XRP piyasası geliştikçe de kurumdan hiçbir karşıt hamle ya da belirti görülmedi.”

SEC, 2015 yılında Ripple’ın FinCEN ile yaptığı anlaşmanın, menkul kıymet kanunlarına uymama hakkı vermediğini belirtiyor. Ancak Ripple da FinCEN’in XRP’yi bir sanal para olarak gördüğünü ortaya koyuyor:

“Bu ‘önceden uyarma’ eksikliği, 2015 yılında FinCEN ve ABD Adalet Bakanlığı ile olan anlaşmayla birleştirildiği zaman XRP’nin ‘dönüştürülebilir bir sanal para’ olduğu ortaya çıkmaktadır ve bu durum SEC’nin XRP’nin bir menkul kıymet olduğu yönündeki iddiasıyla hiçbir şekilde uyuşmamaktadır. “

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl