Ripple bir sonraki büyük kripto vadeli işlem piyasası olabilir

Bitcoin'de vadeli işlem sözleşmelerinin ardından bir sonraki büyük kripto vadeli işlem piyasası Ripple'ın XRP'si olabilir.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, kripto dünyasında oldukça ilgi çekerken CoinDesk’in haberine göre yaklaşık 18 aydır İngiltere merkezli bir girişim sessiz sedasız Ripple vadeli işlem sözleşmeleri işletiyor.

CoinDesk’e konuşan İngiltere merkezli şirket Crypto Facilities’in CEO’su Timo Schlaefer, “Oldukça iyi bir sipariş defterimiz var. Ve bunu daha da genişletmek için bazı büyük piyasa yapıcılarla birlikte çalışma halindeyiz.” açıklamasını yaptı.

Habere göre, şirketin kendi yatırım havuzunda yer alanların dışında birçok kişi XRP ile vadeli işlemlerin gerçekleştiğini bile bilmiyordu. Bununla birlikte Ripple, piyasadaki en büyük üçüncü kripto para olduğundan bu yana bu konuda giderek daha fazla ilgi çekiyor.

CBOE’de ilk Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin Ocak ayında sona ermesiyle birlikte Crypto Facilities’in, XRP vadeli işlemlerinin hacmi iki katına çıkarak 24.6 milyon dolara ulaştı. CEO Schlaefer, likiditenin hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve Mart ayında hacim rekoru kırmayı beklediklerini ifade etti.

CME ve CBOE, Bitcoin’in ardından Ripple vadeli işlem sözleşmeleri başlatabilir

Dünyanın en büyük vadeli işlem borsalarından CME, 2016 yılında Bitcoin fiyat endeksleri için, şu an XRP vadeli işlem sözleşmelerine sahip Crypto Facilities’le ortaklık kurmuştu. Ayrıca CME, yine 2016’da Ripple’a 55 milyon dolarlık yatırım yapan şirketler arasında yer almıştı. Buna ek olarak Bitcoin türevlerinin işlem gördüğü bir başka borsa olan Chicago Board Options Exchange’in (CBOE) Bitcoin’in dışındaki kripto paralar için de türev ürünleri oluşturmak için çalışma halinde olduğu biliniyor. Hatta bizzat CBOE yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, daha farklı kripto paralarda işlem yapmaya açık oldukları ifade edilmişti.

Bir yandan da ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından düzenlenmiş Bitcoin türevleri sağlayıcısı LedgerX’in kurucu ortağı ve CEO’su Paul Chou, şirketinin XRP vadeli işlem sözleşmelerini araştırdığını söyledi. LedgerX, geçen yıl düzenlenmiş ilk Bitcoin türevleri ürününü piyasaya süren şirketti ve şirket o zamandan bu yana 100 milyon dolarlık bir hacme ulaştı.

Bu gelişmeler ışığında Ripple’ın Bitcoin’den bir sonraki büyük kripto vadeli işlem pazarı olması güçlü olasılık.

Bununla birlikte bazı çekinceler de yok değil. Örneğin LedgerX’in CEO’su Paul Chou, fiyat manipülasyonlarından endişe ediyor. Bilindiği gibi Ripple’da Bitcoin’in aksine birkaç cüzdanda yoğunlaşmış varlık sorunu var, dağılım Bitcoin’deki kadar adil değil. Ripple çalışanlarının büyük miktarda XRP’ye sahip oldukları biliniyor. Bu nedenle büyük miktarlarda XRP’ye sahip olanların olası bir XRP vadeli işlem sözleşmeleri durumunda fiyatı manipüle edebilme potansiyeli araştırılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl