Ripple’ın beklenen XRP ürünü xRapid, gelecek ay canlıya geçebilir

Ripple'dan bir yönetici, platformun XRP ürünü xRapid'in gelecek ay içinde faaliyete girebileceğini bildirdi.

Blockchain ve kripto para teknolojilerinin kombinasyonunu kullanan Ripple’ın takas sistemi, bir şirket yöneticisinin ifadesine göre gelecek ay faaliyete girebilir.

Gerçek zamanlı sınır ötesi transferleri tamamlamak için XRP kullanan ürün, şimdiden yüksek profilli ortaklıklara sahip ve XRP’nin asıl kullanım alanını görmek isteyen birçok yatırımcının ilgisini çekti.

Ripple’in Asya-Pasifik ve Orta Doğu yöneticilerinden Sagar Sarbhai CNBC’ye verdiği röportajda, şirketin xRapid ürününün resmi lansmanında önemli ilerleme kaydedildiğini ve ürünün canlıya geçmesinin artık bir an meselesi olduğunu belirtti.

Sarbhai, ürünün önümüzdeki ay ya da yakın bir zamanda piyasada olacağını söyledi.

xRapid, Ripple’ın diğer Blockchain bazlı sistemlerinden farklı. Örneğin finansal kuruluşlara yönelik olarak pazarlanan xCurrent, bu kuruluşlara ucuz ve anlık sınır ötesi işlem olanağı sağlıyor.

Ürün, banka gibi bir grubun itibari parayı XRP’ye dönüştürmesine imkan veriyor, bu sayede para alıcı tarafa gönderiliyor ve alıcı tarafın itibari para birimine hızlı bir şekilde dönüştürülüyor. Sistem, itibari paranın dönüştürülmesini ve dünyadaki herhangi bir yere taşınmasını mevcut sistemlere oranla çok kısa bir zamanda otomatik olarak tamamlıyor.

XRP karşıtları xRapid sisteminin, bankalar ve diğer finansal kurumlar tarafından benimsenmeyeceğini ve bunun şirketin XRP’ye kullanım şekli oluşturmak için giriştiği bir çaba olduğunu varsayıyor. Şirketin betada xRapid sistemi ile çalışmak adına Santander Bank, American Express, MoneyGarm, Western Union ve SBI Japan’ı da içeren bazı büyük ortaklarla iş birliği içinde olduğu söyleniyor.

Mevcut durumda bu ortaklıklar xRapid veya xCurrent ile deneme sürümleri fakat Ripple, birçok şirketin xCurrent müşterisinin en sonunda xRapid’i seçeceğine emin.

Sarbhai ayrıca röportajda, 120’den fazla bankanın ve finansal kurumun xCurrent kullanarak sistemlerinin verimliliğini arttırmak için Ripple ile anlaşma içerisine girdiğini de söyledi.

xRapid’in XRP’nin fiyatına veya likitesine ne gibi bir etkisi olacağı açık değil fakat Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, ürünün yaygın olarak benimseneceğini ve bankaların da en geç 2019 sonuna kadar ‘düzinelerce’ ürünü kullanacağından emin.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl