Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Büyük finans şirketi SBI’dan Ripple ve XRP’ye açık destek

Ripple’ın Japonya’daki büyük ortağı SBI Group’un CEO’su Yoshitaka Kitao, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’nin Ripple’a açtığı dava ile ilgili şirketin resmi açıklamasını yayımladı.

Kitao, Twitter hesabından paylaştığı açıklamayla, Japonya Fon Ödeme Kanunu gereğince XRP’nin bir menkul kıymet olarak görülmediğini ve bir kripto para olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada SEC’nin belirttiğinin tam aksine, Japonya’da XRP’nin bir menkul kıymet olarak görülmemesiyle beraber onun kripto para olarak işlem görmeye devam edeceği bildirildi. ABD’deki iddiaların Japonya’daki durumu hiçbir şekilde etkilemeyeceği bilgisi verilirken SBI Group’un XRP’ye direkt olarak yatırımı olmadığı ancak Ripple‘dan hisse sahibi olduğu açıklandı. Öte yandan SBI Group’un sahibi olduğu SBI VC Trade borsasındaki trader’ların ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla Ripple’dan XRP alındığı da belirtildi.

Yapılan açıklamada dünya kripto para borsalarındaki XRP çıkışlarının ve fiyatın azalmasının ise SBI’ın işlerinde bir aksamaya sebep olmadığı bilgisi verildi.

“Avrupalı ve Asyalı şirketler Ripple’ı istiyor”

XRP hakkında yapılan tüm olumsuz yorumlara rağmen şirket açıklamasında durumun Avrupa ve Asya için bu şekilde olmadığı ve iki bölgenin finansal kurumlarının havale işlemleri için Ripple teknolojilerini kullanmak istedikleri, hatta bu teknolojinin yardımıyla yapılan havale işlemlerinde XRP kullanılmasa bile işlem ücretlerinde ciddi azalmalar yaşanacağı aktarıldı.

Bilindiği üzere Ripple şirketi, SEC dava açmadan önce de ABD’yi terk etme ihtimalini ciddi şekilde düşünmeye başlamış ve firmanın çok daha rahat çalışabileceği ülkeler olan Singapur ile Birleşik Krallık seçeneklerini ön plana çıkarmıştı. SBI da Ripple özellikle Japonya’da ve ABD dışında kalan diğer ülke ve bölgelerde desteklemeye devam edeceğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl