Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ripple’ın eski CTO’su, 240 milyon dolarlık Bitcoin’lerine erişemiyor

Ödeme teknolojileri şirketi Ripple, ABD’de önemli bir dava ile karşı karşıya iken şirketin eski teknoloji direktörünün aklını ise bir başka mesele kurcalıyor: Bitcoin servetinin şifresini bulmak.

New York Times tarafından bugün yayınlanan çarpıcı hikayeye göre, Ripple’ın eski teknoloji direktörü Stefan Thomas, bugün neredeyse 240 milyon dolar değerinde olan 7002 BTC bulunan IronKey donanım cüzdanına erişemiyor. Çünkü Thomas, yıllar önce IronKey şifresini yazdığı kağıdı kaybetti. Şifreyi bulmak için bugüne kadar 8 deneme yapan Thomas’ın sadece iki tahmin hakkı kaldı, çünkü cihaz, 10 denemeye izin veriyor.

Thomas, yaşadığı durumu şöyle anlatıyor:

“Yatağa uzanıp düşünürdüm ve sonra yeni bir yöntem geliştirerek bilgisayarın başına otururdum ancak işe yaramıyordu ve yine çaresiz kalıyordum.”

Almanya doğumlu bilgisayar programcısı, şimdilerde bu cüzdanı kriptografların karmaşık şifreleri kırmanın yeni yollarını bulmaları ihtimaline karşı güvenli bir yerde saklıyor. Ripple’ın eski yöneticisi, “Kendi kendime ‘Sadece akıl sağlığın için unut gitsin’ dediğim bir noktaya geldim.” diyor.

Thomas’ın Bitcoin’e olan ilgisi, kripto paranın bir ülke veya şirketin kontrolünde olmayan bir yapıya sahip olduğunu anlamasıyla başladı. 2011 yılında İsviçre’de yaşarken birçok insanı teknolojiyle tanıştıran “Bitcoin nedir?” başlıklı bir animasyonlu video yayınlamıştı. O yıl, Bitcoin’lerini sakladığı cüzdanın anahtarlarını kaybettiği yıldı.

Thomas, Ripple’a 2012 yılında katılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl