Ripple’ın CEO’su açıkladı: XRP niçin bir menkul kıymet değil?

Dağıtık defter teknolojisi şirketi Ripple'ın CEO'su Brad Garlinghouse, bugün bir konferansta yaptığı konuşmada, "Açık olalım: Ripple, XRP'den farklıdır." dedi.

CoinDesk’te yer alan habere göre, dağıtık defter teknolojisi şirketi Ripple‘ın CEO’su Brad Garlinghouse, bugün bir konferansta konuşma yaptı.

Garlinghouse, konuşmasına XRP token’ının San Francisco merkezli şirkete olan yakın bağlantısı göz önüne alındığında bir menkul kıymet olarak kabul edilebileceği argümanına karşı çıkarak başladı. Ayrıca şirketin bir dizi banka ve finans şirketleriyle yaptığı çalışmalar hakkında da konuştu.

Garlinghouse’un en güçlü yorumları, güçlü bir şekilde reddettiği bir iddia olan XRP’nin Ripple için bir menkul kıymet olup olmadığı sorusuna yanıt olarak geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) üst düzey bir isim, yakın zamanda Bitcoin ve Ether‘in menkul kıymet olmadığını söylemiş ancak XRP’yi bunlardan ayrı tutmuştu.

Garlinghouse, konuyla ilgili şöyle dedi:

“XRP, üç nedenden dolayı menkul kıymet değildir: Ripple, şirket olarak yarın kapanırsa XRP defteri çalışmaya devam edecek; açık kaynaklı, merkezi olmayan bir teknolojidir; XRP satın aldığınızda Ripple’ın hissesini satın almış olmazsınız. XRP’yi satın almış olmanız size Ripple’da sahiplik vermez.”

Ripple’ın CEO’su konuşmasının devamında Bitcoin hakkındaki endişelerini tekrarladı ve “Bitcoin’le ilgili bir şeyi kabul etmeliyiz… merkezi ve merkezi olmayan bir şey hakkında konuştuğumuzda kontrol kilit unsurdur. Çin’de üç madencilik şirketi, Bitcoin’in hash oranının yüzde 50’sinden fazlasını kontrol ediyor. Çin hükümeti bu madencilere müdahale edebilir.” ifadelerini kullandı.

XRP menkul kıymet olarak kabul edilirse ne olur?

Bir şey eğer menkul kıymet olarak sınıflandırılmışsa geleneksel finansal varlıklarla aynı yasa ve yönetmeliklere tabi olmak zorunda. Bu durum, yetkili makamlara kayıt olmasını ve bu şekilde vergilendirilmesini gerektiriyor. Kriptoda kâr elde eden ve bu kârları nakde çeviren herkes, menkul kıymet kurallarına göre vergi ödemekle yükümlü olabilir.

→ YENİ RAPOR: ÇİN HÜKÜMETİNE GÖRE EN İYİ KRİPTO PARALAR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl