Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ripple: XRP, CBDC’ler için bir köprü görevi görebilir

xrp (4)

Son dönemde SEC ile başı belada olan Ripple’dan merkez bankası para birimleri CBDC’ler ve sabit coin’lerle ilgili açıklama geldi. Ripple’ın açıklamasında XRP‘nin banka tarafından çıkarılan sabit coin’lerin işlemlerinde bir köprü görevi görebileceği belirtildi.

Yayınladığı yazısında Ripple, ödemeler ve işlem ücretleri konusunda XRP’nin CBDC’lere hayati önemde destek verebileceğini aktardı ve bu sistemin gerçekleşmesi için 2021 yılının önemine değindi. Bilindiği üzere 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, kağıt para olmadan ödemelerin önemini bir kez daha ortaya koymuş ve bu ihtiyacın daha da artmasını sağlamıştı. ABD’deki destek paketinin halka dağıtılmasında bile bu sistemin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştı.

Bu konuda başı çeken ülkelerden biri ise kendi merkez bankası dijital parasını çıkaran Çin olmuştu. Ülkenin çeşitli bölgelerinde hala testler devam ediyor.

XRP köprüsü

Ripple’a göre; CBDC’lerden en iyi şekilde yararlanmak için dünyadaki merkez bankalarının yüzde 80’inin birbirleriyle etkileşim halinde, hem hızlı hem de ölçeklenebilir olarak ve düşük işlem ücreti ödeyerek kendi sistemini bir köprü olarak kullanabileceğini belirtti:

“Bu köprü sayesinde, CBDC’ler arasında her birinin sınır ötesi işlemlerde bulunan zorlukları aşmasını sağlanacak ve değer hareketine kolay bir şekilde izin verilecektir.”

Ripple bu açıklamasında okuyuculara ODL yani “talep üzerine likidite” sistemini hatırlattı ve XRP’nin gerçek zamanlı işlemler için bir köprü parası olarak kullanılabileceğini belirtti. Yazıda XRP’nin iki çeşit paranın birbirleriyle etkin şekilde bağlanbilmesi için ideal bir araç olduğu ve bu konuda birçok coin’den daha yüksek kapasitede olduğu aktarıldı:

“XRP birçok dijital paradan daha hızlı, daha az maliyetli ve daha ölçeklenebilirdir. İki farklı para birimini hızlı ve verimli bir şekilde birbirine bağlamak için XRP ideal bir araçtır. . XRP ayrıca CBDC değişimlerinde de direkt destek verebilir.”

Hatırlanacağı üzere 4 Ocak’ta ABD Para Birimi Denetleyicisi OCC, bankalara düğüm doğrulayarak ağlarına katılma ve ödemeler için ABD dolarına sabitlenmiş sabir coin’leri kullanma izni vermişti.

Konuyla ilgili ise kripto para topluluğu ikiye ayrılmıştı. USDC sabit coin’in yaratıcısı olan Jeremy Alliare ile Anthony Pomplian gibi isimler bunun regülasyonların sisteme dahil olması açısından ibüyük bir adım olduğunu belirtirken, Twitter CEO’su Jack Dorsey gibilerin içinde olduğu diğer taraf ise özgürlüklere bir tehdit olarak görmüştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl