Borsaya 32 milyon XRP transfer edildi: Devlet otoritesi satış mı yapacak?

Geçtiğimiz günlerde PlusToken dolandırıcılığı ile ilişkili cüzdanlardan yaklaşık 32 milyon XRP'nin bir kripto para borsasına aktarıldığı belirlendi. Birkaç hafta önce ise PlusToken'ın tüm üyelerinin yakalanarak çökertildiği haberleri ortaya çıkmıştı. Bu durum transferin devlet otoriteleri tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğinin düşünülmesine yol açtı.

XRPlorer CEO’su ve kurucusu olan Thomas Silkjær, dün Twitter’dan, PlusToken dolandırıcıları tarafından çalınan milyonlarca XRP’yle ilgili yürütülen soruşturma hakkında bilgi verdi.

Silkjær, geçtiğimiz iki haftada da yaklaşık 32 milyon XRP’nin (8.75 milyon dolar) kripto para borsası HBTC’ye transfer edildiğini açıkladı.

Birkaç hafta önce Çin medyasında, kripto evreninin en büyük dolandırıcılık organizasyonu olarak görülen PlusToken’ın tamamen çökertildiği haberlerinin çıkmasının ardından böyle bir olay yaşanması ise şaşkınlık yarattı.

Geçtiğimiz ay, Çinli otoriteler toplam değeri milyarlarca dolar eden ve içinde BTC, ETH, XRP, EOS ve başka kripto paraların da bulunduğu PlusToken piramid dolandırıcılığının çekirdek kadrosunu yakalamıştı.

Transferi devlet otoritelerinin yapmış olabileceği konuşuluyor

Silkjær de bu transferin ya PlusToken üyeleri ya da onları yakaladığı belirtilen otoriteler tarafından yapılmış olabileceğini belirtti.

Silkjær ayrıca, çalınan 300 milyon XRP’den sadece 88 milyonunun, dolandırıcılığa bağlı olduğu düşünülen 16 ayrı hesapta kaldığını ve borsalarda nakde çevrilmediğini belirtti:

“32 milyon XRP’nin HBTC borsasına gönderilmesiyle 16 hesapta 88 milyon XRP kaldı. XRP’lerin otoriteler tarafından satılıp satılmadığı konusunda hala resmi bir açıklama yok”

18 Ağustos’ta attığı tweet’te de Silkjær, 12 milyon XRP’nin kripto para platformlarına gönderildiğini, 120 milyon XRP’nin ise kaynağının gizlenmesi amacıyla karıştırıcı havuzlarda bırakıldığını belirtmişti. Tweet’te adı belirtilmeyen bir kripto para borsası ise XRPlorer CEO’suna, Çinli resmi otoriteler tarafından kendilerine 12 milyon XRP gönderildiğini doğrulamıştı.

2 milyondan fazla kişiyi yüksek gelir vadiyle dolandırdılar

Hatırlanacağı üzere PlusToken, 2018 ortalarında başlatılan ve “yüksek yatırım getirisi” sunduğunu iddia eden bir Çinli cüzdan hizmetiydi. Dolandırıcılar, yatırımcıları ikna etmek için gelirlerinin kripto para madenciliği, piyasa kârları ve referans üyeliklerinden elde edildiğini belirtmişlerdi. Token’ın da bazı borsalarda işlem göreceği iddia edilmişti. Katılımcılar, sisteme yeni üye kazandırdıkça ödül alıyordu. Plus Token’ın 2 milyondan fazla kişiyi dolandırdığı belirtiliyor.

Ülkenin en önemli polis ve güvenlik kurumu olan Çin Kamu Güvenliği Teşkilatı’nın emri altındaki Çin polisinin Temmuz ayı sonunda PlusToken’ın çok uluslu sistemini çökerttiği iddia edilmişti. Haberlerde polisin çekirdek kadrodan 27, önemli isimlerden de 82 kişiyi yakaladığı belirtilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl