Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

XRP’den sonra merak ediliyor: Menkul kıymet olasılığı yüksek 12 altcoin

SEC'nin Ripple'a dava açmasının ardından gözler, menkul kıymet olarak değerlendirilebilecek diğer kripto paralara çevrildi. Crypto Rating Council'e (CRC) göre, hangi kripto paralar bu riski taşıyor?

bitcoin altcoin haberleri

Coinbase, Bitstamp, Kraken ve Bittrex gibi kripto para sektörünün önemli oyuncuları, 2019 yılında bir araya gelerek Crypto Rating Council (CRC) adında bir oluşum kurmuşlardı.

CRC; kripto paraları 1 ve 5 arasında derecelendiriyor ve en yüksek değer, bir token’ın menkul kıymet olduğunu, en düşük değer ise olmadığını gösteriyor. Bir kripto paranın derecesi 5’e ne kadar yakınsa bu onun menkul kıymet olarak sınıflandırılma ihtimalinin o kadar yüksek olduğu anlamına geliyor.

Bir kripto paranın ABD yasaları çerçevesinde menkul kıymet olarak kabul edilmesi birtakım yaptırımları beraberinde getiriyor. Son dönemde Ripple ve XRP böyle bir olayla gündeme gelmişti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’ı ve iki yöneticisi CEO Brad Garlinghouse ile kurucu ortak Chris Larsen’ı 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçlamıştı. Burada SEC’nin menkul kıymet olduğunu iddia ettiği şey, XRP’ydi. Şimdi Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu kanıtlayamazsa ve mahkeme, XRP’yi bir menkul kıymet olarak kabul ederse, XRP, ABD’li şirketler tarafından kullanılamayacak ve menkul kıymet lisansı bulunmayan borsalar XRP’yi listeleyemeyecek. XRP’nin menkul kıymet kabul edilmesi, kripto parayı bir bakıma işlevsizleştirecek.

Daha önce SEC, birçok projeyi bu şekilde kıskaca aldı. Bunlardan en bilinenleri EOS, Telegram ve Kik’ti. SEC’nin suçlamasının ardından bu projelerde ne gibi gelişmeler yaşandığını merak edenler için: SEC’nin daha önce kıskaca aldığı projelerde neler yaşandı?

Peki Crypto Rating Council, hangi kripto para projelerinin menkul kıymet sayılma ihtimalini en yüksek olarak görüyor?

TRX, CKB ve DOT: Ön değerlendirmeye göre risk yüksek

Haziran ayında bildirdiğimiz gibi The Block, Crypto Rating Council’in (CRC) diğer kripto paralara ek olarak üç kripto para için daha ön değerlendirme yaptığını aktarmıştı. Bunlar TRX, CKB ve DOT’tu.

Bu noktada bunun yalnızca bir ön değerlendirme olduğunu ve notların sonuçlanmadığını, yayınlanmadığını vurgulamak gerekiyor. 16 Nisan tarihli derecelendirmeye göre; TRX, CKB ve DOT’un her biri 5 üzerinden 4.75 puan aldılar.

Aynı oluşum XRP’yi ise 4.00 ile derecelendiriyor.

Crypto Rating Council’in değerlendirmesi baz alınırsa menkul kıymet olma ihtimali en yüksek diğer kripto paralar şöyle:

 • Augur (REP) – 3.75
 • Cosmos (ATOM) – 3.75
 • Decentraland (MANA) – 3.75
 • FOAM (FOAM) – 3.75
 • Hedera Hashgraph (HBAR) – 3.75
 • Livepeer (LPT) – 3.75
 • Loom Network (LOOM) – 3.75
 • Stellar (XLM) – 3.75
 • Tezos (XTZ) – 3.75
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

 1. Yusuf Cevapla

  Burak bey gerçekten makalelerinizi severek okuyoruk başarılarınızın devamını dilerim