285 milyon XRP’lik işlemin altından devasa suç şebekesi çıktı

XRP'de gerçekleştirilen 285 milyonluk transferlerin ardından Bitcoin ve Ether'de adından sıkça söz ettiren Plus Token çıktı. Bu durum, geçen yıl Bitcoin fiyatında düşüşlerin nedeni olarak öne sürülen Plus Token'ın hesaplarının hala canlı olduğunu doğruladı.

suc-orgutu

Önceki gün XRP’de dikkat çeken iki büyük işlem gerçekleştirildi. Bu işlemlerin birinde 150 milyon, diğerinde ise 134.8 milyon XRP taşındı.

Mevcut fiyatlarla toplamda 285 milyon XRP bugün dolar cinsinden 53 milyon doları geçiyor. XRP’deki işlemleri izlemeye yarayan internet sitesi Bithomb’daki verilere göre, işlemleri gerçekleştiren cüzdan, 2019 yılında kapatılan Çin merkezli kripto para dolandırıcılığı Plus Token ile ilişkili. Bithomp üzerinde bu cüzdan, bir uyarı ile birlikte listeleniyor. 2019 yılının Ağustos ayında oluşturulan cüzdana bugüne kadar 484 milyon XRP’nin (yaklaşık 92 milyon dolar) girdiği belirlendi.

134.8 milyon XRP’nin aktarıldığı cüzdanda (rspasc…), önceki günden bu yana herhangi başka bir hareket olmadı. 150 milyon XRP’nin aktarıldığı diğer cüzdanda ise (rpWBKh…) işlemler devam etti. Aynı gün 14 milyon XRP, üç farklı işlemde üç ayrı cüzdana gönderildi. Bugün ise toplamda 7.5 milyon XRP iki farklı cüzdana transfer edildi.

Plus Token: En büyük kripto para dolandırıcılığı

Plus Token, yatırımcıları yüksek ve garantili kâr vadiyle cezbeden bir kripto para dolandırıcılığıydı. Ortaya çıkan rakamlar öyle büyük ki milyar dolarlarla ifade ediliyor. Çete üyelerinin çok sayıda mağdur üzerinden 3 milyar dolar gelir elde ettiği ileri sürülüyor. Bir döneme damgasını vuran BitConnect dolandırıcılığı dahi, Plus Token’ın gölgesinde kalabilecek cinsten.

Geçtiğimiz sene Plus Token ile ilişkili birçok cüzdandan Bitcoin ve Ether transferleri görülmüştü. Analistlerden bazıları, Bitcoin ve kripto para fiyatlarındaki düşüşlerin bir kısmını Plus Token’a bağlamışlardı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl