Ripple’dan 360 milyon dolarlık XRP satışı: Q1 rakamları yayımlandı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile davası iki yıldır devam eden Ripple şirketi 2023 yılı ilk çeyrek raporunu yayımladı.

ABD’deki bankacılık krizi, Credit Suisse’e inen darbe ve genel kripto para piyasasının değerlendirmesinin de yapıldığı raporda ilk çeyrek, kripto sektörü için “önemli olaylar eksik olmadığı bir dönem” olarak nitelendirildi.

İlk çeyrekte XRP hacmi yüzde 46 arttı

Raporda, başlangıçta küresel enflasyon beklentileri yavaşlarken, makro türbülans ekonominin bazı bölümlerindeki çatlakları ortaya çıkardığı belirtildi. Bankacılık krizine rağmen, XRP de dahil olmak üzere kripto piyasalarının dirençli kaldığı vurgulandı.

Ayrıca, “Daha geniş çaplı finansal çalkantılara rağmen, 1. çeyrekte XRP piyasalarındaki hacimler bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 46 artış gösterdi. Bunun nedeni muhtemelen piyasalarda daha sonra görülen toparlanmanın yanı sıra hacimleri artırma eğiliminde olan büyük değişken olayların bir araya gelmesidir.” denildi.

360 milyon dolarlık net satış

2023’ün ilk çeyreğinde Ripple’ın XRP satışları, alımlar düşüldükten sonra 361.06 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam bir önceki çeyreğin 226.31 milyon dolarlık rakamına kıyasla önemli oranda bir artışa işaret ediyor. Ripple, XRP’yi yalnızca sınır ötesi ödeme çözümü olan On-Demand Liquidity (ODL) işlemleriyle bağlantılı olarak satmaya devam etti. Ripple’ın ODL sisteminde 2 milyar 930 milyon dolarlık satış yaptığı bildirildi. Bir önceki dönemde bu miktar 2 milyar 964 milyon dolardı.

Merkezi borsalardaki XRP Ortalama Günlük Hacmi (ADV) 1. çeyrekte yüzde 46 artışla 698 milyon dolardan 1 milyar dolara yükseldi.

Ripple, 2020’den bu yana, büyüyen ODL işi için yeterli miktarda XRP arzının mevcut olmasını sağlamak amacıyla açık piyasadan XRP tedarik ediyor.

XRP, zincir üstü faaliyette güçlü kalmaya devam etti

XRPL’deki zincir üstü faaliyet bu çeyrekte güçlü kalmaya devam ederken işlemler bir önceki çeyrekteki 106 milyona kıyasla yüzde 9 artarak 116 milyona ulaştı. NFT’ler faaliyeti yönlendirmeye devam etti ve XLS-20’nin ana ağda yayınlanmasından bu yana Ledger’da 1 milyondan fazla varlık basıldı. Bu güçlü aktivite, geçen çeyreğe kıyasla yüzde 34 artarak 115 milyon dolara ulaşan DEX hacimlerine de yansıdı.

Latin Amerika’nın önde gelen kripto para borsası Bitso, geçtiğimiz çeyrekte Ripple ve ODL ürünü gibi Bitso’nun stratejik ortaklarını kullanan kurumsal kripto çözümleri aracılığıyla 2022 yılında ABD ve Meksika arasındaki işlemlerde 3.3 milyar doları aştığını duyurmuştu. Rapordan aktarılana göre bu ortaklık, kripto paranın sınır ötesi ödeme çözümü olarak kurumsal kullanımını, blok zinciri ve kripto kullanımının bir örneğini gösteriyor.

140 bin XRP yakımı gerçekleştirildi

Yeni cüzdan sayısında geçtiğimiz yılın 4. çeyreğine göre büyük bir düşüş yaşandı. Cüzdan sayısı 228 binden 140 bin adede düştü. Bu sayı 2022’in 3. çeyreğinde ise 125 bindi. İlk çeyrekte ayrıca, işlem ücretlerinden gelen 140 bin 993 XRP yakıldı. Bu rakam 4. çeyrekte 101 bin 968’di.

Ripple geliştiricilerinden yeni standart

Ripple geliştiricileri 22 Şubat’ta farklı blok zinciri ağları arasında birlikte çalışabilirliği sağlayacak bir çapraz zincir köprüsü için yeni bir Birlikte Çalışabilirlik standardı (XLS-38d) önerdi. Önerilen standart, kullanıcıların temel protokolleri veya programlama dillerinden bağımsız olarak dijital varlıkları ve verileri blok zincirleri arasında aktarmalarını sağlayacak. Buna göre, bir blok zincirindeki token’ların XRP Ledger’daki bir hesapta kilitlenmesine olanak sağlanırken, eş değer miktarda token başka bir blok zincirinde yayınlanarak XRP Ledger’ın kullanım durumlarını ve benimsenmesini artıracak.

Ripple ile SEC arasındaki dava hakkında bilgilendirme

Raporda ABD’nin piyasa düzenleyicisi SEC ile Ripple arasındaki dava hakkında da bilgi verildi. Mahkemenin 6 Mart’ta, SEC’nin ve Ripple’ın uzmanlarının hangi görüşlerinin özet yargıda dikkate alınabileceğine ve hangi görüşlerin “çıkarılması” gerektiğine karar veren 57 sayfalık bir görüş yayımladığı hatırlatıldı.

Ripple, 2023 yılında özet karar hakkında bir karar bekliyor ancak zamanlama mahkemeye bağlı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl