Ripple, 300 milyondan fazla XRP’nin kilidini açtı

Yaz aylarında SEC karşısında kısmen de olsa önemli bir zafer elde eden Ripple şirketi, aralık ayında 300 milyon adetten fazla XRP'nin kilidini açtı. Toplam arzı 100 milyar olan XRP'nin şu anda sadece 54 milyarı dolaşımda ve bu rakamın 40 milyar adedi ise Ripple'ın "kilitli kasasında" yer alıyor.

Özellikle 2017’nin aralık ayında gösterdiği yükselişle dünyaya adını duyuran ve o donem 3.5 dolara kadar yükselen XRP, Ripple şirketi tarafından kademeli olarak piyasaya sürülmeye devam ediliyor.

Şirket aralık ayında toplamda 310 milyon adet XRP’nin kilidini açtı ve dolaşıma sürdü. Ripple firması, 6 Aralık ve 12 Aralık’ta 60’ar milyon, 20 Aralık’ta 120 milyon ve 27 Aralık’ta da 70 milyon adet XRP’yi serbest bıraktı.

Ripple’ın kasasında bulunan yaklaşık 40 milyar adetlik token’lar ise 2027 yılına kadar kademeli şekilde piyasaya kazandırılacak.

Bilindiği üzere Ripple şirketi, bu konudaki politikasıyla da geçtiğimiz yıllarda çok eleştirilmişti. Her dönem belli kısıtlamalarla token kilit açılımı yapan şirketin yöneticileri de yine belli bir limit dahilinde token satabiliyor. Yöneticilerin, şirket hisselerinin önemli oranlarını ellerinde tuttukları da biliniyor.

Ripple şirketine, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 3 sene önce tam da bu günlerde (20 Aralık 2020) kayıtsız yatırım sözleşmesi davası açmıştı. Mahkeme ise geçtiğimiz aylarda Ripple’ın kurumsal müşterilere sattığı XRP’lerin bu kategoriye girdiğine, ancak perakende yatırımcılara yapılan satışların bu şekilde kabul edilemeyeceğine yönelik bir karar almıştı.

Bu karar, kamuoyunda Ripple’ın SEC’ye karşı aldığı “bir zafer” olarak yorumlanmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl