Ripple şirketinin XRP’leri yüzde 50’nin altına düştü

San Francisco merkezli ödeme teknolojisi şirketi Ripple, üçüncü çeyrek XRP piyasaları raporunu yayımladı. Rapora göre, Ripple’ın sahip olduğu XRP’ler, ilk defa toplam arzın yüzde 50’sinin altına geriledi.

Bilindiği üzere Ripple, bugüne dek XRP arzı üzerindeki kontrolü nedeniyle yoğun eleştiri alıyordu. Şirketin elinde XRP’lerin toplam arzın yüzde 50’sinden fazla olması nedeniyle XRP’deki işlemleri kontrol edebildiği iddia ediliyordu. Bununla birlikte raporda, bunun doğru olmadığı, ağdaki doğrulayıcıların sahip oldukları XRP’ye bakılmaksızın bir oy hakkı bulundukları kaydedildi. Ripple’ın ise XRP Ledger üzerindeki 130’dan fazla doğrulayıcıdan yalnızca 4’ünü çalıştırdığı belirtildi.

“Büyük bir dönüm noktası”

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, gelişmeyi “Büyük bir dönüm noktası” şeklinde nitelendirdi ve Ripple’ın 10 yıldır hızı, ölçeklenebilirliği ve güvenliği nedeniyle ürünlerinde XRP ve XRPL kullanmaya odaklandığını ifade etti.

310 milyon dolarlık XRP satışı

Ayrıca rapora göre, ikincil piyasa alımları düşüldüğünde, şirketin toplam XRP satışları, üçüncü çeyrek için 310 milyon 680 bin dolar olarak gerçekleşti. Üçüncü çeyrek boyunca 2 milyar 819 milyon dolarlık XRP satıldı. Buna karşılık ise şirket tarafından 2 milyar 508 milyon dolarlık XRP satın alındı. Net satış rakamı 310 milyon dolarken bu, ikinci çeyrekte 409 milyon dolardı.

Ripple Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl