Ripple yöneticisinden yeni platform: xSongs

Ripple yöneticilerinden biri, xSongs adını verdiği sanatçıların XRP ile eserlerini satabilecekleri ve gelirin %100'ünü alabilecekleri bir platform oluşturdu.

Ripple ürün müdürü Craig DeWitt, xSongs adlı bir platform oluşturdu. Platform, sanatçıların eserlerini XRP ile satmasına ve gelirin %100’ünü almalarına olanak tanıyor.

Konuyla ilgili The Block’a konuşan DeWitt, projeyi bizzat finanse ettiğini ve şu anda projeden para kazanmakla ilgilenmediğini söyledi.

Maliyetleri düşürerek müzisyenler gibi diital içerik üreticilerini doğrudan tüketicilerle buluşturmayı misyon edinen DeWitt, “Aracıları ortadan kaldırdığınızda daha düşük fiyatlar, sanatçılar için daha fazla gelir ve daha fazla sanat çalışması elde edersiniz.” diyor.

xSongs adlı Blockchain tabanlı platformda bir sanatçı eserini yüklediğinde telif hakları dahil bir dizi kontrol gerçekleştiriliyor. Kontrollerin ardından yayınlanan eser, satışa hazır olarak listeleniyor. Platform, bugün beta sürümle yayına girdi. Şu anda kullanıcılar XRP ile şarkı satın alabilirler, ödemelerini DeWitt tarafından geliştirilen Payburner veya herhangi bir diğer cüzdanla yapabilirler.

DeWitt, xSongs platformunu geliştirmek için Bandcamp’tan ilham aldığını ifade ediyor. Bandcamp, sanatçıların eserlerini paylaşmalarını ve onlardan para kazanmalarını sağlayan çevrimiçi bir müzik platformu. DeWitt, “Bandcamp, toplamda %21 kesinti yaparken xSongs’ta platform ve işlem ücretleri her zaman %0 olacak.” diyor.

Bandcamp’teki yüksek kesintilere karşın, tüketiciler platform üzerinde sanatçılara bugüne kadar 445 milyon dolar ödeme yaptı. Son 30 günde ise 8.9 milyon dolar ödendi.

DeWitt, xSongs’un kapalı beta sürümünde 100 sanatçı ve yaklaşık 500 eser olduğunu söylüyor. Hedef ise 2020’nin ilk yarısına kadar en az 1000 sanatçı ve 10,000 esere ulaşmak. Ayrıca xSongs’ta müzik eserlerinin yanı sıra farklı dijital sanat çalışmalarına da yer verilecek.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl