Ripple’dan kripto para regülasyonu için politika çerçevesi

Ripple, kripto paralar ve dijital varlıkların düzenlenmesi ile ilgili olarak bir politika çerçevesi yayımladı. “Kripto Para Regülasyonuna Gerçekçi Bir Yaklaşım” başlığıyla yayımlanan belgede tartışılan tüm önlemler; sektöre, pazara ve tüketicilere yasal netlik sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca bu, şirketin SEC’nin kripto paraları düzenlemedeki rolünü sınırlamaya yönelik bir adım olarak görülüyor.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, kripto para ve blok zinciri teknolojisinin şu anda net bir düzenleyici çerçeveye ihtiyaç duyduğunu söyledi ve bu doğrultuda kamu-özel iş birliği gerektiğinin altını çizdi.

Ripple’ın Kamu Politikası Başkanı Susan Friedman ise “Kripto paralar için etkili bir politika çerçevesi geliştirmek, ancak özel ve kamu aktörleri arasında açık bir iletişim ve iş birliği varsa mümkündür. Bu meseleyi, düzenleyiciler ve Kongre üyeleri ile iki taraflı bir temelde proaktif olarak ele almamızın nedeni budur.” dedi.

Ripple şirketinin konu hakkındaki açıklamasında, kripto paraları düzenlemeyi amaçlayan herhangi bir mevzuat veya politika çerçevesinin düzenleyiciler ile piyasa katılımcıları arasında aktif bir diyalogu teşvik etmesi gerektiği vurgulandı. Böylesine bir diyalogu teşvik etmenin İnovasyonun Önündeki Engelleri Kaldırma Yasası’nın temel amacı olduğu kaydedildi. Nisan ayında Temsilciler Meclisi’nden geçen bu yasa tasarısı; ABD’de SEC, CFTC gibi kurumların yanı sıra fintek şirketleri, finans kuruluşları ve küçük işletmelerin temsilcilerinden oluşan ortak bir çalışma grubu kurulmasını gerektiriyor. Tasarı, henüz yasalaşmadı ve Senato’da beklemede.

Açıklamada, ABD’li regülatörlerin sınırlı bir süre için federal menkul kıymet yasalarına uymaya gerek kalmaksızın ürün geliştirmeye imkan tanınan bir “güvenli liman” rejimi oluşturulması talep edildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl