Ripple’dan mahkemeye yeni mektup: SEC üyelerinin açıklamalarını gösterdiler

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler Borsası (SEC) arasında devam eden davada, Ripple şirketinin yöneticilerini temsil eden avukatlar, mahkeme heyetine yeni bir mektup sundular. Mektupta, SEC'nin iki komisyon üyesinin, kurumun geçmişte uyguladığı bir yaptırım kararına itiraz ettikleri ve menkul kıymet kavramının belirsizliği konularına vurgu yaptıkları gösterildi.

xrp-ripple

Ripple şirketinin avukatları, SEC ile olan davalarının ret talebini destekleyen bir mektubu dün mahkeme heyetine ilettiler. Avukatlar, SEC’nin bir dönemin ünlü kripto para websitesi olan Coinschedule’ın sahibi olan Blotics şirketine karşı olan yaptırım kararını eleştiren kurumun iki komisyon üyesi Hester Peirce ve Elad Roisman’ın o dönemki açıklamalarını mahkemeye sundukları belirtildi.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’i temsil eden avukatlar, komisyon üyelerinin, Coinschedule’ın tanıttığı token’ların hangisinin menkul kıymet olarak görüldüğünün belli olmaması ve hatta token kavramının da yetersizliği sebebiyle, kurumun websitesine uyguladığı yaptırıma karşı çıktıklarını belirttiler.

“Menkul kıymet sınıflandırması hala belirsiz”

Avukatların mahkemeye sunduğu bu ek mektupta konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Bu kamu beyanı da göstermektedir ki, dijital varlıkların SEC tarafından ne zaman menkul kıymet olarak sınıflandırıldıkları konusuda o dönemde ve şimdi ciddi bir regülatif belirsizlik söz konusudur. Dolayısıyla bu açıklamalar, savunma makamının argümanlarını da onaylamaktadır. SEC ise, davalılara karşı olan suçlamalarında, onların XRP’nin kayıt dışı olarak satılmaması gerektiğini bildiklerini ve buna rağmen umursamadan uygunsuz olan bu işlemlere devam ettiklerini iddia etmektedir.”

ICO tanıtıp para aldıkları iddia edilmişti

SEC, Coinschedule’a yaptığı suçlamada, websitesinin 2016’dan 2019’a kadar ICO projelerini internet sitesinde tanıttığını ve bunun karşılığında token çıkaranlardan gizlice para aldığını iddia etmişti. Bu iddiaların ardından Blotics, kurum ile anlaşmaya vararak 154 bin dolarlık cezayı kabul etmişti. SEC, 2020’nin Aralık ayında da, kripto para evrenine bomba gibi düşen bir hamleyle kayıt dışı menkul satış iddiasıyla Ripple şirketi ve yöneticilerine dava açmıştı.

SEC komisyon üyeleri Peirce ve Roisman o dönem, bu cezai anlaşmanın doğru olmadığını belirten açıklamalarında şu ifadeleri kullanmışlardı:

“Menkul kıymetler kanunlarının, dijital varlıklar ve onların işlemleri için uygulanması konusunda bir belirsizlik hakim. Bu durum bize sürekli olarak gelen taleplerden de anlaşılmaktadır.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl