Ripple’dan proje geliştiricilerine 1 milyar XRP

Uzun süredir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile davalık olan Ripple şirketi, proje üreten geliştiricilere ekosistemin büyütülmesi hedefi kapsamında 1 milyar XRP (yaklaşık 800 milyon dolar) dağıtacak. İlk etapta dağıtılacak olan XRP’lerden yaklaşık 50 açık kaynak proje yararlanacak.

ABD’de SEC davası başta olmak üzere birçok zorlukla mücadele eden ancak özellikle Ortadoğu ve Uzakdoğu’da yaptığı anlaşmalarla yoluna güçlü şekilde devam eden Ripple şirketi, şimdi de geliştiriciler için 1 milyarlık XRP teşviği verme kararı aldı ancak şirket bu teşviği 10 ilâ 20 yıllık süreçte dağıtacak.

Şirketin açık kaynaklı geliştirme platformu olan XRP Ledger (XRPL) yöneticisi Monica Long, The Information’a yaptığı açıklamada, ekosistem üzerinde proje geliştirenlerin sayısının her geçen gün arttığını, teşviğin de bu yüzden kararlaştırıldığını belirtti.

Teşvik ilk etapta 6 milyon doları aşacak

Ripple’ın bu yeni teşvik programı 2021 yılında kurulan startup’lar için geçerli olacak. İlk etapta dağıtılacak olan XRP’lerden yaklaşık 50 açık kaynak proje yararlanacak. Şirketlerin kasasına 6 milyon dolardan fazla para girecek. Fon ayrıca hızlandırıcı program, merkeziyetsiz finansı destekleyen aktiviteler içerdiği gibi aynı zamanda, gelişitiricilere fon sağlayan uygulamalara destek olan üniversitelerle de birlikte çalışacak.

Bilindiği üzere blok zincirinde proje geliştirenlere teşvik sağlayan ilk şirket Ripple değil. Daha önce Binance, Polygon ve Near, Avalanche, Elrond ve Fantom’a bağlı olan şirket ve oluşumlar da benzer şekilde teşvik fonları açıklamışlardı.

Ripple şirketi, Eylül ayında da XRP Ledger üzerinde yaratılacak olan NFT projelerine destek için 250 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurmuştu. Müzisyenler, dijital sanatçılar ve tasarımcıların olduğu 4 binden fazla sanatçı ekosisteme dahil olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl