Ripple’dan SEC başkanı Gensler’a tepki: Geciktirme kartını oynuyor!

Ripple ile SEC arasındaki kayıtsız menkul kıymet satışı davasında 1 senelik süre de aşılırken, Ripple şirketinin hukuk danışmanı olan Stuart Alderoty'den SEC başkanı Gary Gensler'a "futbol örneği" tepkisi geldi. Twitter'dan Gensler'ı eleştiren Alderoty, "SEC geciktirme kartını oynuyor ve bunu kendi avantajları için kullanıyor. Gecikmiş adalet adalet değildir. Hakemsiz futbol sahası örneği çok yanlış" dedi.

Ripple’ın hukuk danışmanı Stuart Alderoty’den SEC ve başkan Gary Gensler’a dava ve regülasyon yorumlarıyla ilgili sert tepki geldi. Twitter’dan Gensler’ın Menkul Kıymetler Yönetim Forumu’ndaki sözlerini değerlendiren Ripple yöneticisi eleştirel ifadeler kullandı.

“Davayı mümkün olduğunca hızlı bitirmeyi taahhüt edebilir misiniz?”

Sözlerine, Gary Gensler’ın regülasyonların neden gerekli olduğu konusunda verdiği “hakemsiz futbol olursa tüm oyuncular kuralları çiğnemek için fırsat kollar” örneği eleştirerek başlayan Alderoty şu ifadeleri kullandı:

“Konuşmayı şaşkınlıkla takip ettim. Başkan Gensler’ın kullandığı ‘hakemsiz futbol’ örneği tamamen yanlıştır. Gerçek şu ki SEC, eşit olmayan bir oyun alanı oluşturmak için yaptırım ve regülasyonları kullanıyor. Sonunda da şeffaf olmayan kurallarla kazananları ve kaybedenleri belirliyor. Gensler sözlerinde ‘Yüksek etkili bir dava, diğer birçok aktörü hizaya getirir’ diyor. Bu kulağa, başka birine uygulanan yaptırımın diğerlerine de etki etmesi olarak mı geliyor?! Bu yapılan, dava edilen tarafın haklı ya da haksız olduğuna bakılmaksızın caydırma amaçlı müdahaledir. Çünkü SEC şu anda bile geciktirme kartını öne sürmektedir. Bunu da kendi lehlerine kullanıyorlar. Gecikmiş adalet, adalet değildir sözü doğrudur. Ripple davasını daha fazla gecikme olmadan mümkün olduğunca hızlı şekilde bitirmeyi herkesin önünde taahhüt etmeye var mısınız?”

Keşif süresi büyük ihtimalle uzatılacak

2020’nin Aralık ayında SEC’nin Ripple’a açtığı davada 1 senelik süre geçilirken, iki taraf da net bir ilerleme kaydedemedi. Hatta sürecin Ripple lehine olduğunu söyleyenlerin sayısı da bir hayli fazla… Son olarak ise süreci uzatan bir gelişme daha oldu ve her iki tarafın da isteğiyle hakim Sarah Netburn’e “Keşif Süreci”nin 28 Şubat’a kadar uzatılması talebinde bulunuldu.

İlk olarak 12 Kasım’da sona ermesi gereken Keşif Süreci, daha sonra 14 Ocak’a ertelenmişti. Omicron varyantının ABD’de hızlı yayılımı sebebiyle hakim Netburn’ün bir kez daha süreci uzatmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Garlinghouse eleştirmişti

Bu arada Ripple şirketinin CEO’su Brad Garlinghouse, SEC eski başkanı Jay Clayton’ı eleştirdi ve Clayton’ın Ripple’a karşı davayı açtıktan sonra kripto para savunucu görünümüne bürünmesine tepki gösterdi. Gensler’dan önceki başkan Clayton, Donald Trump’ın başkanlık koltuğundan inmesinden sonra SEC başkanlığından ayrılmıştı. Clayton şu anda dijital varlık altyapı sağlayıcısı Fireblocks’un danışma kurulunda yer alıyor ve kripto paralara destek veren açıklamalarda bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl