Ripple’dan SEC karşısında çok önemli zafer: Hakim talebi kabul etti

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler Borsası (SEC) arasındaki davada Ripple çok önemli bir kazanç elde etti. Mahkeme, SEC'nin yoğun itirazlarına rağmen Ripple'ın, SEC'nin üst düzey eski yöneticisi olan William Hinman'ın mahkemeye tanık olarak gelmesi talebini kabul etti.

ripple-davasi

Ripple ve SEC arasındaki davanın hakimi olan Sarah Netburn, Ripple’ın, Ethereum ve XRP hakkında ifade vermek üzere SEC’nin Kurumsal Finansman Bölümü eski başkanı William Hinman’ın mahkemeye tanık olarak gelmesi talebini kabul etti. Netburn, tarafların konuyu görüşebilmesi ve bir anlaşmaya varabilmesi için de Hinman’ın ifade vereceği tarih olan 19 Temmuz gününü 1 hafta uzattı.

Hakime itiraz mektubu yazmışlardı ama…

SEC, Ripple’ın Hinman talebine şiddetli şekilde itiraz etmişti. Aralık ayında 1 milyar 300 milyon dolar değerden fazla XRP’nin kayıt dışı şekilde satıldığı iddiasıyla Ripple’a dava açan kurum, üst düzey bir SEC yöneticisinin davaya katılmasının özel ve istisnai durumlarda gerçekleştiğini ve bu davada böyle bir durumun olmadığını belirtiyordu. SEC hatta, hakim Netburn’e konuyla ilgili yazdığı itiraz mektubunda, bu talebin yasaya aykırı olduğunu ve kabul edilmesi durumunda mahkemenin de büyük sorumluluk altına girdiğini belirtmişti. Kurum ayrca, bu durumun ileriki dönemde nitelikli çalışanları SEC’de yöneticilik yapmaktan soğutacağını bile öne sürmüştü.

2018’de bizzat kendisi ‘menkul kıymet değiller’ demişti

Netburn’ün bu kararı, onun da Ripple gibi Hinman’ın tanıklığının, SEC’nin kripto paralara olan bakış açısı hakkında önemli bir fikir vereceğine inandığını gösteriyor. Bilindiği üzere davanın en başından beri Ripple’ın savunmasının odak noktası, SEC’nin XRP’nin bir menkul kıymet olabileceği konusunda kendilerine ‘adil bildirim’ yapmadığına dayanıyor. SEC ise, bunu yapmak gibi bir zorunluluklarının olmadığını, soruşturma aşamasında bunu yapamayacaklarını belirtiyordu. SEC, geçmişte Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmadığı yönünde karar vermişti. Ripple, XRP’nin de aynı şekilde görülmesini talep ediyor. Hatta 2018’deki bir konuşmasında iki en büyük kripto paranın menkul kıymet olmadıklarını Hinman’ın bizzat kendisi söylemişti. SEC ise bu konuşmada söylenenlerin, ekibinin yardımı olsa da, Hinman’ın kişisel fikirleri olduğunu öne sürüyor.

SEC avukatı, kurumun çalışanları ya da bireysel komisyon üyelerinin söyledikleriyle değil, resmi mektuplarla hareket ettiğini belirtti ve Hinman’ın söylediklerinin ve yaptığı konuşmanın, federal bir kurumun sorumluluğu altına girmediğini söyledi.

SEC’ye gelmeden önce 1.6 milyon dolarlık tazminat alıp sonra o şirkete geri dönmüştü

Hatırlanacağı üzere Hinman, bir dönem SEC’de de soru işaretlerini üzerine çeken bir isimdi. SEC’ye Simpson Thacher adlı avukatlık firmasından gelen Hinman, şirketten ayrılırken 1.6 milyon dolarlık tazminat almıştı. Bu avukatlık şirketi aynı zamanda Ethereum Birliği’nin de üyesiydi ve Çinli madencilik şirketi Canaan’ın 100 milyon dolarlık halka arzını yönetmişti.

Mayıs 2017’den Aralık 2020’ye kadar SEC’nin Kurumsal Finansman Bölümü’nün yöneticisi olarak çalışan Hinman, SEC’den ayrılıp, 1.6 milyon dolar tazminat aldığı firmaya geri dönmüştü.

Dün telekonferans ile yapılan duruşmanın hem ABD hem de dünyanın birçok bölgesindeki XRP topluluğu üyeleri tarafından büyük ilgiyle takip edilmesi de dikkat çekti.

“Tansiyon yüksek olacak”

Davayı başından bu yana detaylı şekilde takip eden ve 17 bin XRP yatırımcısı adına davaya üçüncü taraf olarak katılma talebinde bulunan avukat John Deaton da bu kararla ilgili olarak şu tweet’i attı:

“Hinman tanıklığı konusundaki savaş daha yeni başlıyor. Tansiyonun çok yüksek olacağı bir toplantı izleyeceğimizin sözünü verebilirim”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl