Ripple’dan Uzakdoğu’da bir önemli anlaşma daha

Japonya merkezli finansal hizmetler şirketi SBI Holdings ile Ripple şirketi Uzakdoğu bölgesi için çok önemli bir anlaşmaya daha imza attı. İki şirket Japonya ve Tayland arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak için RippleNet teknolojisini kullanma konusunda anlaştı. Projenin Tayland tarafında ise ülkenin en büyük bankası Siam Commercial Bank (SCB) olacak.

ABD’de devam eden SEC davasına rağmen Uzakdoğu ve Ortadoğu bölgelerinde RippleNet bazlı çok önemli anlaşmalara imza atan Ripple şirketi bunlara yeni bir tanesini ekledi. Şirketten yapılan açıklamada, Ripple’ın Japonya’daki büyük ortağı olan SBI Group’un SBI Remit adlı ödeme platformuyla Japonya ve Tayland arasındaki para transferlerinin gerçekleşmesi sağlanacak. Ortaklığın Tayland tarafında ise ülkenin en büyük bankası olan Siam Ticaret Bankası (SCB) bulunacak.

Yapılan bu anlaşmayla sayesinde Japonya’da ikamet eden Taylandlılar, ülkelerine maliyeti az ve hızlı şekilde para gönderebilecekler. Bu ödemeler, Ortadoğu ve diğer Uzakdoğu ülkelerinde olduğu gibi RippleNet teknolojisi kullanılarak yapılacak.

Yen gidecek, baht olarak çekilecek!

Ripple’ın bu teknolojisi kripto para teknolojisinin geldiği yerin görülmesi açısından da çok önemli… Bu ortaklık sayesinde Japonya’da yaşayan yaklaşık 50 bin Taylandlı ülkelerine saniyeler içinde para gönderebilecekler. Japonya’dan Japon yeni olarak gönderilen para, Tayland’da ise alıcı kişi ya da kişiler tarafından Tayland bahtı olarak çekilebilecek. Buradaki işlem ücretlerinin düşük olması da yine para transferini cazip hale getirecek. Alıcı taraf parayı ATM’lerden kolaylıkla çekebilecek.

Bilindiği üzere Ripple şirketi CEO’su Brad Garlinghouse son verdiği röportajlardan birinde, ABD’de yaşanan tüm olumsuzluklara karşı 2021 yılının Ripple’ın tarihindeki en iyi yıl olduğunu kaydetmiş ve kârlılık oranalrının hiç bu kadar yüksek olmaduığını belirtmişti.

Ripple şirketi Uzakdoğu’da olduğu gibi Ortadoğu bölgesindeki ülkeler arasında da ciddi anlaşmalara imza atmış ve ortaklıklar kurmuştu. RippleNet teknolojisi özellikle yurtdışında çalışıp ailelerine para gönderenler için büyük kolaylık sağlıyor.

SBI ile Ripple arasındaki ilişkinin ne kadar güçlü olduğu da biliniyor. 2021 yılının Nisan ayına kadar, SBI Holdings’in de CEO’su olan Yoshitaka Kitao aynı zamanda Ripple şirketinin de yönetim kurulunda yer alıyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl