Roaring Kitty’nin büyük kazancı Morgan Stanley’yi korkuttu: Hesabı kapatılabilir

X ve Youtube'da Roaring Kitty olarak bilinen Keith Gill'in bir günde sadece GME hisselerinden 80 milyon dolara yakın kâr etmesi, onun işlemlerini yaptığı ETrade platformunu harekete geçirdi. Morgan Stanley bankasının bünyesinde bulunan firma, Gill'i "manipülasyon nedeniyle" platform dışına almayı düşünüyor.

Finansal analist Keith Gill piyasaları 3 sene sonra yeniden karıştırdı. 2021’de GameStop hisselerinde yaptığı alımlarla, şirkete “short” işlem açan büyük şirketlerin milyarlarca dolar zarar etmelerine neden olan Gill, 3 sene sonra da attığı her adımla olay oldu.

Finansal suçlar birimi incelemeye aldı

ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre ise Gill’in işlemlerini yaptığı ETrade şirketinin arkasında bulunan Morgan Stanley bankasının finansal suçlar birimi, Gill’in hareketlerini incelemeye aldı. Uzmanlar Gill’in ETrade platformundan tamamen dışarı atılmasını da seçenekler arasında tutuyor. Morgan Stanley’nin ayrıca şirket dışından bir de danışman görevlendirdiği ifade ediliyor.

Ancak Gill’in hesabının dondurulması ya da tamamen iptal edilmesi, onun bir nevi hükmettiği GME kalabalıklarını da harekete geçirebilir ve ortaya bambaşka bir tablo çıkarabilir. Bankanın finansal suçlar biriminin bunu da göz önünde bulundurduğu belirtiliyor.

Ayrıca ETrade şirketinin bu durumda repütasyon kaybına uğraması ve daha fazla müşteri kaybetme olasılığı da bulunuyor.

Bir günde 78 milyon dolar kâr var

Bilindiği üzere X ve Youtube’da Roaring Kitty olarak bilinen Gill, Reddit hesabında da pazar akşamı 3 sene sonra ilk kez paylaşım yapmış ve GME hisselerindeki yeni pozisyonlarını göstermişti. GME’deki spot alımından 24 milyon dolar, vadeli işlemlerdeki alım opsiyonundan ise 54 milyon dolar kazanç sağlayan Gill’in toplam kârı 78 milyon dolar oldu.

GME hisselerin dünkü işlem gününü 28 dolardan kapamış olsa da, gün içinde 44 doların da üzerine çıkmıştı. GME’deki yükselişten dolayı, bu hisseye kısa pozisyon açan yatırımcıların toplam zararı da 900 milyon doları aşmış durumda…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl