Robert Kiyosaki, ABD’nin iflas ettiğini söylerken ‘gerçek borcu’ duyurdu

‘Zengin Baba, Yoksul Baba’ kitabının yazarı, ünlü iş insanı ve yatırımcı Robert Kiyosaki, ABD'nin 250 trilyon doları aşan taahhüt edilmemiş borçları nedeniyle iflas ettiğini ileri sürdü.

İlginç çıkışlarıyla tanınan Robert Kiyosaki, 2.4 milyon Twitter takipçisine, artan ABD hükümeti borçları nedeniyle öngörülen kötüleşen ekonomik durumlar karşısında, varlıklarını en iyi şekilde değerlendirmenin yolunun altın, gümüş veya Bitcoin’de olduğunu belirtti.

Kiyosaki, Fed’in enflasyonu düşürme çabasıyla geçen marttan bu yana faiz oranlarını yükseltmesinden dolayı ekonominin çakılma ihtimalini öngörmüştü.

“Gerçekler ortada: ABD iflas etmiştir”

Yazar, politikacılar arasında 30 trilyon dolarlık ABD borç limitinin potansiyel artışına ilişkin tartışmaları, gerçeklikten yoksun olduğu düşünülen bir tür tiyatro gösterisine, özellikle de “kabuki tiyatrosuna” benzetti.

Kiyosaki açıklamasında ayrıca, “Gerçekler ortada: ABD iflas etmiştir. Sosyal Güvenlik gibi karşılanmayan yükümlülükler 250 trilyon doların üzerinde. Finans piyasasındaki ‘türev varlıklar’ katrilyonlarla ölçülüyor… binlerce trilyon. Bu ne l*n. G, S, BC (Altın, gümüş, Bitcoin) satın alın.” ifadelerini kullandı.

Bölgesel bankaların çöküşünden Fed’in parasal sıkılaştırma politikalarını sorumlu tutan Kiyosaki, daha fazla banka çöküşünün muhtemel olduğu uyarısında bulunmuştu.

Önümüzdeki resesyon dönemleri konusunda uyarıda bulunan iş insanı, altın, gümüş ve Bitcoin’in en iyi korunma araçları olduğunu savunuyor. Nisan ayında Bitcoin’in eninde sonunda 100 bin dolara ve hatta daha da yükseğe çıkacağını öngörmüştü.

Stanley Druckenmiller’dan da “sosyal yardımları” kesin çağrısı

Efsanevi yatırımcı Stanley Druckenmiller da Amerika’nın mali durumu hakkında bir uyarıda bulundu. Druckenmiller, ülkenin borç yükümlülükleri ve maliyetlerinin hükümeti sosyal güvenlik ile Medicare (yaşlı bakım sigortası) gibi sosyal hizmet programlarında ciddi kesintiler yapmaya zorlayabileceğini iddia etti.

Druckenmiller bir açılış konuşmasında, hükümetin ülkenin gelecekteki yaşlı vatandaşlarına karşı yükümlülüklerini hesaba katması halinde ABD’nin gerçek borcunun 200 trilyon dolara yaklaşacağını ileri sürdü. Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal borcunun mevcut tahmini 31.7 trilyon dolar.

Onun bakış açısına göre, hükümet gelecekte daha vahim bir ekonomik senaryoyu önlemek için sosyal programlarını derhal azaltmalı.

Yatırımcı yaptığı konuşmada, “Yetkilerin azaltılmasının uygulanabilir bir seçenek olduğu yönündeki hatalı düşünceyi terk etmenin zamanı geldi. Bu bir seçim değil. Ya bunları bugün keseriz ya da yarın çok daha fazla kesmek zorunda kalırız.” ifadelerini kullandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl