Roger Ver: Bitcoin’e geri dönmeyeceğim. Yazılımı değiştirdiler

Erken dönemlerdeki Bitcoin savunuculuğunu 2017'de Bitcoin Cash ile birlikte bırakan Roger Ver, "Geri dön" taleplerine yine "Hayır" cevabını verdi. Ver, "Bitcoin'in yazılımı, içerideki küçük bir grup tarafından değiştirildi. Orijinal tasarım bozuldu" dedi.

Bir dönem Bitcoin’i dünyaya tanıtan isim olarak bilinen ancak 2017’deki “Blok savaşları”yla birlikte Bitcoin Cash’in oluşmasına öncülük eden Roger Ver, Bitcoin topluluğuna yeniden “Hayır” cevabı verdi.

ABD medyasından Decrypt’e bir röportaj veren Roger Ver, Bitcoin Cash (BCH) ile yola devam edeceğini ve inancında hiçbir değişiklik olmadığını belirtti.

“Gel ve bizim savurgan çocuğumuz ol”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, Bitcoin dünyasının en bilindik isimlerinden biri olan Adam Back, Roger Ver’e “Geri dön” çağrısı yapmıştı. Back, “Gel ve artık sen de partiye katıl. Tek başına gitme. Bunu sen de istiyorsun. Aramıza, savurgan bir çocuk olarak geri dönmeni isterim” demişti.

Ver, “geri dön” çağrılarına hiçbir şekilde olumlu yanıt vermeyeceğini belirtirken, “Bitcoin’i kaçırmak: BTC’nin saklanan gerçek hikayesi” adlı kitabından da bahsetti. Kitabında, Bitcoin’in yozlaşmış bir sisteme sahip olduğunu ve küçük bir yazılımcı grup tarafından kontrol edildiğini belirten Ver, bu fikrinin sonuna kadar arkasında olduğunu söyledi.

“Satoshi’nin vizyonu BCH’dedir”

Decrypt’e verdiği röportajda Bitcoin Cash’in, Bitcoin’in olması gereken versiyonu olduğunu söyleyen Ver, şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar Bitcoin’deki geliştirmelerin bir grup tarafından kontrol edildiğini ve onların istediği yönde gittiğini fak ettiklerinde, o zaman mükemmel bir alternatif olarak BCH’yi görecekler. 2. katman çözümleri de Bitcoin’in ölçeklenmesine yardım etmeyecek. Bitcoin Cash, aynı anda hem dijital altın hem de dijital para olabilir. BCH, Bitcoin’den daha üstündür. Bitcoin’in hangi özelliklerinin kimler tarafından ele geçirildiğini ben kitabımda anlattım”

Bir dönem “Bitcoin’in yayılmasından sorumlu kişi” olarak adlandırılan ve Batı dünyasında “Bitcoin’in İsa’sı” olarak lanse edilen Ver, “Bitcoin Cash’in bir CEO’su yok. Her şeye topluluk karar verir ve merkeziyetsizdir” dedi.

Bitcoin Cash nasıl ortaya çıktı?

Erken dönemde binlerce adet Bitcoin alan Ver, 2013’ten sonra fiyatın artmasıyla birlikte maddi olarak ciddi bir güce kavuştu. Bu gücünü Bitcoin’in dünya çapındaki tanıtımına harcayan Ver, ABD’den Japonya’ya kadar birçok ülkede, Bitcoin’i anlattı. Japonya’da da bir süre yaşayan, ana dili gibi Japonca konuşan Ver, özellikle Uzakdoğu’da isim yaptı.

Ancak 2017’ye gelindiğinde işler değişmeye başladı. Ver, Bitcoin’de ölçeklenebilirliğin yeterli olmadığını savundu. Bitcoin topluluğuyla bu anlamda ters düştü. Ver, Bitcoin’in, işlemlerin kolayca yapılabildiği bir para olması gerektiğini ifade ederken, topluluk ise değer saklama aracı özelliğine tutundu ve blokların büyütülmesine karşı çıktı.

Bu anlaşmazlık, 2017 yılında Bitcoin’de bir çatallanma yaşanmasına sebep oldu. Fork’un ardından, daha büyük blok alanlarına sahip ve hızlı işlemlere olanak sağlayan Bitcoin Cash (BCH) oluştu.

Bitcoin Cash, 2017’nin sonundaki büyük boğa sezonunda 4 bin doların da üzerine çıkmıştı. BCH, haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 490 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl