Bitcoin Vakfı’nın kurucularından Roger Ver, kendi özgür ulusunu yaratmayı istiyor

Freedom Investments’ın kurucusu Olivier Janssens ve Bitcoin Vakfı’nın ünlüsü Roger Ver, diğer profesyonellerle birlikte kurduğu ekiple özgürlükçü değerlerle yönetilen kendi bağımsız ulusunu kurmaya çalışıyor ve ‘özgür düşünürler’ olan herkesi, kendilerine katılmaya davet ediyor. Ayn Rand’ın Galtian cennetini anımsatan ülke, hükümet denetimlerini reddeden ve özgürlükleri korumayı isteyenlerin gerçekten özgür bir toplum yaratıp bunu teşvik edebileceği bir yer olarak düşünülüyor. Herhangi bir arazideki egemenliği başka bir ülkeden satın almanın daha önce örneği yok değil. Misal ABD, Guantanamo Körfezi’ni Küba’dan kiralamıştı. Ancak ekip...

Freedom Investments’ın kurucusu Olivier Janssens ve Bitcoin Vakfı’nın ünlüsü Roger Ver, diğer profesyonellerle birlikte kurduğu ekiple özgürlükçü değerlerle yönetilen kendi bağımsız ulusunu kurmaya çalışıyor ve ‘özgür düşünürler’ olan herkesi, kendilerine katılmaya davet ediyor.

Ayn Rand’ın Galtian cennetini anımsatan ülke, hükümet denetimlerini reddeden ve özgürlükleri korumayı isteyenlerin gerçekten özgür bir toplum yaratıp bunu teşvik edebileceği bir yer olarak düşünülüyor.

Herhangi bir arazideki egemenliği başka bir ülkeden satın almanın daha önce örneği yok değil. Misal ABD, Guantanamo Körfezi’ni Küba’dan kiralamıştı. Ancak ekip henüz yeri açıklamadı ve giriş standartlarının ne olacağını bildirmedi.

Öncelik güvenli ve çatışmasız bir bölge

Yer seçiminde öncelikle güvenli ve çatışmasız alanların değerlendirme altına alındığı, bunun yanı sıra ABD, Avrupa ve Asya’daki ekonomik merkezlere ve su kaynaklarına yakınlığın da kriterler arasında olduğu öğrenildi.

Roger Ver, yaptığı açıklamada ülkenin bir ICO olmadığını fakat iştirakçilerin katılabileceğine dikkat çekti. Ülkenin taslak halde bir anayasası var ancak nihai görüşmeler tamamlandıktan sonra ekip, gelecekteki egemen uluslar için bir emsal oluşturmayı umuyor:

“Projemiz hükümetler ve dünya için mühim bir örnek teşkil edeceğinden uygun bir hukuk devleti oluşturmak önemli. Anayasanın sağlam olduğundan emin olmak, mevcut devlet yapılarının verimsizliklerinden kaçınmak istiyoruz.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl