Ronin hacker’ları fonları şimdi de Bitcoin ağına taşıdılar

Axie Infinity'nin Ronin köprüsünü Mart ayında hack'leyen saldırganlar Tornado Cash'in ardından şimdi de merkeziyetsiz borsalar vasıtasıyla fonları renBTC'ye çevirip buradan da Bitcoin ağına göndermeye başladı. renBTC protokolünden çıkan fonlar, daha sonra diğer karıştırıcı uygulamaları olan ChipMixer ve Blender'a gönderildiler.

Mart ayı sonunda Axie Infinity oyununun Ronin köprüsünden 173 bin 600 ETH ve 25.5 milyon USDC çalan hacker’lar fonları çeşitli kanallarla aklama denemelerine devam ediyorlar. Saldırganların, son olarak Tornado Cash’ten çektikten sonra merkeziyetsiz borsalardan 1inch ve Uniswap vasıtasıyla fonlarını renBTC’ye çevirdikleri belirtildi.

OFAC kararından sonra mikserler tartışılıyor

Tornado Cash’in, ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yasaklanmasının ardından bir kez daha gündeme gelen mikserler yani karıştırıcılar, fonların kaynağının saklanmasını sağlıyor. Bazıları bunun illegal bir durum olmadığını ve finansal mahremiyetin herkesin hakkı olduğunu belirtirken, bir grup ise mikserlerin yasa dışı para aklama işlemleri için kullanıldığını ve yasaklanması gerektiğini iddia ediyor.

Karıştırıcılar bu kez ChipMixer ve Blender

Konuyla ilgili olarak detaylı bir araştırma yapan ve Ronin hacker’larını takip eden anonim geliştirici “Blitezero”, Twitter hesabından önemli bilgiler verdi. Ronin köprüsünden çalınan fonları bir süredir dikkatli şekilde takip ettiğini belirten araştırmacı, tüm fonların Bitcoin ağına geçirildiğini ve neredeyse hepsinin de yine ChipMixer ve Blender mikserlerine aktarıldığını yazdı.

Blender da yasaklanmıştı: “Hacker’larla bağlantılı”

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı OFAC’ın Tornado Cash’i yaptırım uygulanacak protokoller listesine alması hala tartışılırken kurum Bitcoin mikseri görevi gören Blender için de aynı kararı almıştI. Bakanlık, Blender’ın Ronin hacker’larıyla bağlantılı olduğunu iddia etmişti. “Blitezero” da bakanlığın bu konudaki kararının tutarlı olduğunu belirtti:

“Blender’ın yasaklanan adreslerinin çoğu, Ronin hacker’larının da fonlarını yatırdığı adresler… Hacker’lar, borsalardan fonlarını çektikten sonra bu fonların tümünü Blender’a gönderdiler. Hesaplamalarıma göre fonların değeri yaklaşık 20.72 milyon dolar. Bu da ABD Hazine Bakanlığı’nın ‘20.5 milyon dolardan fazla bir tutar’ değerlendirmesiyle tutarlı gözüküyor”

Önce renBTC sonra Bitcoin ağı…

“Blitezero”nun değerlendirmelerine göre hacker’lar fonları Tornado Cash’ten çektikten sonra 1inch ya da Uniswap vasıtasıyla fonları renBTC’ye takas ettiler. Sonra da onları Bitcoin ağına taşıdılar. Fonlar renprotokolden de çekildikten sonra Chipmixer’a gitti:

“7 Nisan ile 14 Mayıs arasındaki Bitcoin işlemlerini taradığım zaman, fonların yarısının, chipmixer’dan çekildikten sonra Blender’a gönderildiği sonucuna vardım”

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl