Rus alt meclisi Duma, kripto para yasa tasarısını onayladı: KDV olmayacak

Kripto paralar konusunda özellikle Ukrayna savaşının başlamasıyla uygulanan yaptırımlardan sonra olumlu açıklamaların geldiği Rusya'dan bir önemli adım daha geldi. Parlamentonun alt meclisi olan Duma üyeleri, kripto para ve dijital varlık ihraççılarını KDV'den muaf bırakan yasa tasarısını onayladılar. Tasarının üst meclis ve başkan Putin tarafından da onaylanması gerekiyor.

Başta merkez bankası olmak üzere birçok kurumun ve politikacının uzun dönem karşı çıktığı kripto paralar konusunda Rusya’da çok önemli bir karar daha alındı. Kripto paraların ve dijital varlıklardan KDV alınmamasını sağlayan yasa tasarısı, ülkenin alt meclisi olan Duma’da onaylandı.

Tasarı ayrıca, dijital varlıkların satışından elde edilen gelir üzerinden de çeşitli vergi oranları belirliyor. İşlemlerden alınan vergi oranı %20 olarak belirlendi. Bu oran, standart diğer varlıklar için de aynı… Öte yandan, Rus şirketleri %13, yabancı şirketler ise %15 vergiye tâbi olacaklar.

Tasarının resmen kanunlaşması için üst mecliste kabul edilmesi ve ardından başkan Putin tarafından onaylanması gerekiyor. Putin bir süredir kripto paralarla ilgili olumlu açıklamalar yaparken, birçok devlet yetkilisi de, özellikle Bitcoin’in ülkeler arası ticarette kullanılabileceğini belirtiyorlardı.

Ukrayna savaşından sonra 180 drece dönüş

Uzun süre kripto paralara karşılı devlet politikası anlamında da şüpheci bir politika güden Rusya, Ukrayna savaşının başlamasıyla ve Batı dünyasının yaptırımlarıyla başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara karşı bakış açısını değiştirmişti. Özellikle merkez bankası başkan ve yetkililer, kripto paraların Rus finansal sistemini bozacağı iddiasında bulunuyorlardı.

Blok zinciri platformuna ilk kez lisans

Yine Şubat ayında ülkenin finansal regülasyon kurumu blok zinciri platformu Atomyze Russia’ya lisans vermişti. Bu lisans, dijital varlık değişimi açısından ülkede alınan ilk onaydı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl