Rus dolar milyarderinin bankasından ABD yaptırımlarına kripto çözümü

Geçtiğimiz sene aralık ayında ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan ve dolar, euro ve dirhem işlemlerini sonlandıran Rus ticari bankası Rosbank, kripto paralarla yapılacak bir sınır ötesi ödeme sistemi geliştirdi.

90’lı yıllarda Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya’da nikel ve paladyum üretiminin büyük bölümünü ele geçiren ve müthiş bir zenginliğe kavuşan Vladimir Potanin’in sahibi olduğu Rus bankası Rosbank’tan kripto para adımı geldi.

Rosbank ve sahibi olan Rus iş adamı Potanin, geçtiğimiz aralık ayında ABD yaptırımlarına maruz kalmışlardı. Yaptırımlar banka ve Potanin ile ailesini kapsarken, 61 yaşındaki iş adamının en büyük hissedar olduğu Nornickel şirketine ise uğramamıştı!

Sınır ötesi kripto para hamlesi

Yaptırımların üzerinden 6 aylık bir süre geçmesinin ardından ise Rosbank’tan kripto para hamlesi geldi. Rus medyasındaki haberlere göre; kurum kripto paralarla sınır ötesi ödemelerini resmen başlattı.

Bankanın üst düzey bir yöneticisi de, medyaya verdiği bir demeçte önemli ve büyük bankalar arasında bu adımı atan ilk kurum olduklarını söyledi. Banka uluslararası ödemeler konusunda çalışan bir şirket olan Rus fintech firması B-crypto ile çalışacak.

KYC zorunlu olacak

Bankayla bu konuda çalışmak isteyen kişiler KYC doğrulamalarını da yapmak zorunda kalacaklar. Süreç, hizmeti kullanmak isteyen kişinin Rosbank hesabına para yatırması ve daha sonra B-crypto firması üzerinden kripto para satın almasıyla ilerleyecek.

Potanin kripto paralara karşıydı

Rosbank’ın sahibi konumundaki Vladimir Potanin de aslında Rusya’daki birçok iş adamı ve yönetici gibi kripto paralara karşı olumsuz bir tavır takınıyordu. Ancak Ukrayna savaşının çıkmasından sonra şartlar, Rus devletinin olduğu gibi, onun da bu alana daha pozitif yaklaşmasını zorunlu kıldı.

Atomyze adlı bir tokenizasyon şirketinin kurucusu olan Potanin, emtia gibi varlıkların token’laştırılmasının önemine değiniyordu. Buna rağmen kripto paraların ise güvensiz ve riskli olduğunu söylüyordu.

2019 yılında kurulan Atomyze şirketi sayesinde birçok kullanıcı emtiaları temsil eden token’ları alıp satıyor.

Vladimir Potanin ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de en yakın iş adamlarından biri olarak biliniyor. Potanin’in 40 milyar dolardan fazla serveti olduğu tahmin ediliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl