Rus finans kurumu, Meta’yı terörist organizasyon ilân etti

Rusya-Ukrayna savaşında geçtiğimiz günlerde Kırım köprüsünün havaya uçurulmasıyla yeniden tansiyon yükselirken, Rusya'nın karışık vermesi de gecikmedi. Bugün ise önemli bir gelişme yaşandı ve Rusya'da finansal gözetimden sorumlu olan Rosfinmonitoring, META şirketini hem terörist hem de aşırılık yanlısı şirketler listesine aldı.

Rusya-Ukrayna savaşındaki tansiyonun yeniden yükseldiği günlerde Rus finansal gözetim kurumu olan Rosfinmonitoring’den ses getirecek bir karar geldi. Kurum dünyada milyarlarca kullanıcısı olan Meta şirketini hem terörist hem de aşırılık yanlısı şirketler listesine aldı.

Hatırlanacağı üzere Haziran ayında Moskova’daki bir mahkeme, Meta’nın, “aşırılık yanlısı olduğu” yönündeki kararına olan itirazını da reddetmişti. Şirketin avukatı savunmasında Meta’nın kesinlikle aşırılığa ve Ruslara karşı yürütülen olumsuz kampanyalara karşı olduğunu dile getirmişti.

Öte yandan Rusya Dışişleri bakanı Lavrov da bugün açıklamalarda bulundu ve ABD’yi samimiyetsizlikle itham etti. ABD’nin her Ukrayna savaşı konusunda sürekli olarak “Görüşmeye hazırız” dediğini ancak bu konuda hiçbir adım atmadığını belirten Lavrov, “Eğer Ukrayna’ya hava savunma sistemleri yardımı olursa, savaş daha da uzayacaktır ve bizim amaçlarımızda hiçbir değişim de olmayacaktır” dedi.

Lavrov ayrıca Biden-Putin görüşmesi olup olmayacağıyla ilgili de “Böyle bir teklif gelirse değerlendiririz” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl