Kremlin tahmini: Rusların 214 milyar dolarlık kripto parası var

Kripto paraların yasaklanıp yasaklanmayacağının ciddi şekilde tartışıldığı ancak devlet başkanı Putin'in de olumlu konuştuğu Rusya'da, vatandaşların yaklaşık 214 milyar dolarlık kripto para yatırımlarının olduğu tahmin ediliyor.

Merkez bankasının tam anlamıyla bir yasak talep ettiği ancak maliye bakanlığının regülasyon konusunda ısrarcı olduğu Rusya’da, Kremlin ve bazı hükumet yetkililerinin yaptığı araştırma Rus vatandaşlarının toplamda 214 milyar dolarlık (16.5 trilyon ruble) kripto para yatırımlarının olduğunu ortaya çıkardı.

Rus hisse senetleri borsasının 3’te biri

250 milyar dolarlık rakam, Rusya Hisse Senetleri Borsası’nın yaklaşık 3’te birlik değerine tekabül ederken hükumet yetkilileri, bu yüzden yasağın asla bir çözüm olmayacağını belirtiyorlar.

IP adreslerinden hesaplandı

Bloomberg’in kaynak gösterdiği ve ismini açıklamadığı iki kişi, 250 milyar dolarlık rakamın IP adresleri ve en büyük borsaların kullanıcı sayısının analiz edilmesi üzerinden hesaplandığını belirttiler. Parlamentonun alt meclisi olan Duma’nın finansal piyasalar komitesi başkanı Anatoly Aksakov da Aralık ayındaki bir konuşmasında rakamın 5 trilyon ruble olduğunu belirtmişti. Bu da Kremlin ve hükumet yetkililerinin bulduğu rakamın neredeyse 3’te birinden az…

Dünyanın en büyük 3. kripto madencisi!

Özellikle 2021 Mayıs ayında Çin’in madencilere karşı başlattığı yasaklama furyasının ardından faaliyetler ABD, Kazakistan ve Rusya’ya kaymıştı. Rusya bu anlamda 3. en büyük ülke olurken, devlet başkanı Putin de geçen hafta yaptığı açıklamada ülkenin kripto para madenciliğinde avantajları olduğunu söylemişti.

Eski devlet başkanı Medvedev de geçtiğimiz gün, benzer bir açıklama yapmış ve toptan bir yasağın ters tepebileceğini söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl