Rus petrol şirketlerinden alev gazıyla kripto para madenciliği talebi

Kripto para madenciliği tüm dünyada artık büyük şirketlerin yaptığı profesyonel bir iş koluna dönüşürken, Rus petrol şirketlerinin de madencilik endüstrisine girmek istedikleri belirtildi. Hedefin, genelde havaya karışan ve kullanılmayan alev gazından yaratılacak enerjiyle madencilik yapmak olduğu belirtilirken, konuyla ilgili ise bakanlıktan resmi onay bekleniyor.

Avrupa’da büyüyen enerji kriziyle ilgili olarak dünyanın en büyük doğalgaz yataklarına sahip olan Rusya’nın önemi bir kez daha anlaşılırken, petrol konusunda da önemli rezervleri bulunan ülkede şirketlerin kripto para madenciliği yapmak istedikleri belirtildi.

Bakanlıklar arasında soru trafiği…

Rus medyasından Kommersant’ta yer alan habere göre; Rusya Sanayi ve Ticaret bakan yardımcısı Vasily Shpak, şirketlerden kendisine gelen soruları Dijitalleşme Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası’na sordu. Ülkede petrol çıkarma işiyle uğraşan şirketlerin tesislerinde madencilik yapmak istedikleri ve bunu da bağlı oldukları bakanlığa sordukları belirtiliyor. Konu hakkında bilgisi olmayan bakanlık da, aynı soruları ilgili kurumlara iletti.

Alev gazını enerjiye dönüştürecek cihazlar üretilecek

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan Kommersant’a verilen cevapta da talebin şirketlerden geldiği ve tesislerde alev gazı kullanılarak elde edilen enerjiyle madencilik yapılmak istendiği belirtildi. Shpak’ın verdiği demeçte ayrıca alev gazının enerjiyle dönüştürülmesi için ülkede cihaz üretiminin de başlayacağı ifade edildi.

Bilindiği üzere şirketler petrol çıkardığı esnada, az da olsa doğalgaz da elde ediyor. Ancak çoğu tesiste, ortaya çıkan doğalgazı enerjiye çevirecek altyapı bulunmadığı için gaz genelde yakılıyor ve havaya karışıyor.

O şirket madencilik çiftliği bulunan Gazprom mu?

Haberde ayrca, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda çalışan ancak ismini vermek istemeyen bir kişi de, talebin sadece bir şirketten geldiğini, bu şirketin de, tesislerinde küçük bir madencilik çiftliği bulunan ülkenin en büyük petrol ve doğalgaz kurumlarından biri olduğunu söyledi. Şu anda Rusya’da kayıtlı tek madencilik tesisi bulunan petrol şirketi ise, dünya devi Gazprom’un yan şirketi olan ve petrol çıkaran Gazpromneft…

Gazpromneft’ten CoinDesk’e konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şirketin kendi çıkardığı petrolden elde edilen gazdan enerji sağlamak gibi bir amacının şu anda olmadığı ancak bunu yapmak isteyen şirketlere alan yaratabileceği belirtildi.

Rus madencilik firması Vekus bu anlamda Gazpromneft’in ilk müşterisi olmuş ve geçtiğimiz sonbaharda 50 bin metreküp gaz kullanarak 1.8 BTC çıkarmayı başarmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl