Rus şirketleri yaptırımlardan ötürü kripto para kullanmaya başladı

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla uygulanan yaptırımlar Rus şirketleri uzun süredir zor durumda bırakırken Rusya Maliye Bakanlığı'nda görevli olan Ivan Chebeskov, son verdiği röportajda birçok firmanın kripto paralarla sınır ötesi işlem yaptığını belirtti.

ABD ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımlar, Rus şirketlerin belini bükerken ülkenin maliye bakanlığında görevli olan Ivan Chebeskov, medyaya verdiği röportajda ülkedeki birçok şirketin sınır ötesi ödemeler konusunda kripto paraları kullandığını söyledi.

“İhraç malları ve ithal bileşenler için…”

Rus medyasına konuşan Rusya Maliye Bakanlığı Finansal Politikalar yöneticisi Chebeskov, açıklamasının bir bölümünde kripto para bir bölümünde ise dijital varlık tanımlamalarını kullanması dikkat çekti. Chebeskov röportajında şirketler, ticaretin yaptıldığı ülkeler ve kripto paralar konusunda ise detay vermedi. Rus devlet yetkilisi, ödemelerin genelde Rus ihraç malları ve sanayi için ithal edilen bileşenler için yapıldığını belirtti.

Ek kripto para yaptırımları gelmişti

Hatırlanacağı üzere Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte ABD ve AB Rusya’ya akrşı büyük bir yaptırım adımı atmıştı. Hatta Avrupa ikamet eden birçok Rus oligarkın da mallarının bir bölümüne el konulmuştu. Avrupa Birliği geçtiğimiz hafta da Rusya’ya ek yaptırımlar açıklamıştı. Yapılan açıklamada Rusya bağlantılı tüm kripto para cüzdanlarının AB bölgesinde koullanılmasının yasaklandığı duyurulmuştu.

Öte yandan Rusya’nın bu sabah saatleri itibariyle Ukrayna’nın başkenti Kiev’i bombalamaya başladığı belirtiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl