Rusya başkanı Putin “Seferberlik” dedi, Bitcoin düştü, DXY rekor kırdı

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilân etmesi büyük ses getirirken, savaşın önümüzdeki dönemde daha da sertleşeceği düşüncesi altın ve dolar gibi "güvenli liman" varlıklarda artışa sebep oldu. Bitcoin açıklamanın ardından 19 bin doların altına inerken, dolar endeksi ise 20 yıllık rekor kırdı.

putin

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çok önemli bir karar vereceği ve büyük ihtimalle ya 75 ya da 100 baz puan faiz artıracağı bugüne dünya Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in konuşmasıyla uyandı. Putin, Rusya’da kısmi seferberlik ilân ettiğini açıklarken savunma bakanı Sergei Şoygu da 300 bin kadar askerin göreve çağrılacağını açıkladı.

Putin ayrıca Rusya’nın Batı tarafından yok edilmek istendiğini ve bunun gerçekleşmemesi için vârolan tüm imkanları kullanacaklarını söyledi. Batı medyası ise bu açıklamayı “nükleer silah tehdidi” olarak manşetlerine taşıdı.

Bitcoin’de düşüş, altın, gümüş ve DXY’de artış

Putin’in açıklamaları sonrası Bitcoin’de düşüş geldi. Son dönemlerde 20 bin doların altını gören en büyük kripto para 19 bin doların da altına indi. Bitcoin haberin yazıldığı dakikalarda 18 bin 900 dolardan işlem görüyor. Son zamanların düşen diğer varlıkları altın ve gümüşte de yükseliş yaşandı. Ons altın yüzde 0.75’lik yükselişle 1977 dolara yükselirken gümüşteki yğkseliş ise daha fazlaydı. %1,5 artan ons gümüş fiyatı 19.50 dolara çıktı.

Putin’in açıklamasından sonra dolar endeksinde (DXY) artış geldi. 110.8’e kadar çıkan endeks son 20 yılın rekorunu kırdı. Fed’in bu akşam saat 21’de açıklayacağı faiz kararı tüm bu varlıkların fiyatlarında önemli etken sahibi olacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl