Rusya’dan Bitcoin’e bir iyi, bir kötü haber

Rusya'da Bitcoin gibi kripto paralara yasal statü veren tasarı kabul edildi ancak bu varlık mal ve hizmet alımlarında kullanılamayacak.

Rusya’nın kripto para konusunda uzun süredir yaşadığı kararsızlık hala devam ediyor. Bitcoin ve kripto para kullananlara ceza getiren yasayı yürürlüğe sokmak isteyen Ruslar bu planlarını askıya almakla kalmadılar ve Dijital Varlıklar Yasası’nı (DFA) da onayladılar.

7 yıl cezadan ‘elektronik veri’ye…

Tasarının 3. ve son okuması 22 Temmuz tarihi itibariyle yapıldı ve onaylandı. Tasarının bir önceki halinde Bitcoin alanlar için 7 yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyordu.

Haber ajansı Tass’ın haberine göre; yeni yasa dijital varlıkları ödeme aracı olarak kabul edilebilecek bir “elektronik veri toplamı” olarak kabul ediyor ancak aynı zamanda herhangi bir mal ve hizmet için ödeme yapmak için kullanılamayacağını belirtiyor.

Bilindiği üzere Rusya’da Bitcoin almak ve tutmak şu anda yasal ancak burada önemli bir nokta var. Yapılan işlemlerin deklare edilmesi… Yani Rus vatandaşları Bitcoin aldıklarında ya da transfer ettiklerinde bunu belirtmek zorundalar.

Tass’ın haberine göre ayrıca, Rusya Merkez Bankası sanal para birimlerinin düzenlenmesinde önemli bir rol üstlenecek. Haber ajansı “Merkez bankası, yalnızca kalifiye yatırımcılar tarafından erişilebilen dijital varlıkların özelliklerini belirleme hakkına sahip olacak” bilgisini verdi.

Daha da fazlası sanal para birimleri özel bilgi sistemleri çerçevesinde düzenlenebilir, satın alınabilir ve satılabilir olacak. Sistemler ve operatörleri Rus yasalarına uygun bir şekilde Rusya Bankası tarafından tutulan ilgili bir sicilde yer alacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl