Rusya 13 banka ile dijital ruble denemelerine haftaya başlıyor

Dijital ruble konusunda kanunlaştırma aşamasını geride bırakan Rusya'da merkez bankası 15 Ağustos günü itibarıyla CBDC denemelerine başlayacağını açıkladı.

Kısa süre önce devlet başkanı Putin’in imzasıyla kanunlaşan dijital ruble konusunda Rusya sağlam atımlar atmaya başlıyor. Rusya Merkez Bankası başkan yardımcısı olan Olga Skorobogatova bugün yaptığı açıklamayla denemelerin 15 Ağustos’ta başlayacağını belirtti. Kurumdan da konuyla ilgili resmi açıklama geldi.

Hedef kullanımın yayılmasını sağlamak

Yapılan açıklamada CBDC denemelerinin 13 banka ve onların kısıtlı sayıdaki özel müşterileriyle yapılacağı ifade edildi. Olga Skorobogatova ayrıca gerçek dijital ruble ile yapılacak bu ilk etap testler için “CBDC denemelerinin en önemli aşaması” tabirini kullandı. Başkan yardımcısı ayrıca hedeflerinin, denemelerdeki sonuçlara bağlı olarak CBDC’yi yaygın kullanıma açmak olduğunu da belirtti.

Olga Skorobogatova ayrıca 2025 yılında itibaren vatandaşların ve işletmelerin dijital rubleyi kullanmaya başlamalarını beklediklerini de ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Putin dijital ruble kanununu 24 Temmuz günü imzalamış ve kabul etmişti.

Dünyada CBDC’ler konusunda en ileri ülke Çin olarak biliniyor. Çin 2020’den bu yana dijital yuan kullanımına izin veriyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl