Rusya Devlet Başkanı Putin’den kripto para açıklamaları

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’daki 13. VTB Sermaye Yatırım Fonu’nda yaptığı konuşmada kripto paralara da değindi.

Putin, kripto paraların mevcut durumda güvenli olmadıklarını, volatilite ve risklerin çok fazla olduğunu söyledi.

“Belki hepimizin geleceği ama…”

Öncesinde doların küresel rezerv para olarak konumunu kaybettiğinden söz eden başkan, “Kripto paralara geldiğimizde, bazılarının kullandığını bazılarının yasakladığını görüyoruz. Örnek olarak Çin yasakladı. Kripto paralar güvenli değiller, volatilite yüksek ve riskler çok fazla. Belki bu hepimizin geleceği. Belki de şu anda bu konuya daha dikkatli bakmalıyız ama şu anki durum bu.” şeklinde konuştu.

“ABD’nin kendi politikaları doların değerini düşürüyor”

Putin, dolar ile ilgili olarak ise “ABD’nin kendi politikaların doların değerini azaltıyor. Biz de aslında bunun olmasını istemeyiz. Çünkü doğal gaz ve petrol gelirlerimizin büyük bölümü dolarla ancak elde ettiğimiz doları bazı yerlerde kullanmamız yasaklandı. Dolayısıyla eğer bu konuda bir yasaklama varsa ne yapabiliriz? Tabii ki dolardan kurtulmaya çalışırız.” dedi.

Putin ayrıca, Japon Yeni’nin kullanımının arttığına dikkat çekti ve “Bu küresel bir trend… Tüm dünya olanları görüyor ve ona göre davranıyor. Bizim burada engellemeye çalıştığımız konu volatilite. Bu yüzden Rus rublesi kullanmaya çalışıyoruz birçok ticarette.” yorumunu yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl