Rusya Merkez Bankası kripto paraları finans sistemine entegre edecek

Rusya Merkez Bankası, kripto paraların yerel finans sistemine entegre edilmesi konusunda bir rapor yayımladı. Raporda regülasyonlarla ilgili olarak vergi konuları ve dijital varlık ihracına değiniliyor.

Rusya Merkez Bankası (CBR) , kripto paraları ülkenin yerel finans sistemine entegre etme konusunda önemli bir rapor yayımladı. Dijital varlıklarla ilgili yazılan raporda ana gündem maddesi olarak vergi toplanması ve dijital varlık ihracının nasıl olması gerektiği yönünde bazı maddeler yer aldı.

Raporun dünyadaki tartışmalardan ayrılan yönğ ise kara para aklanması konusunda pek fazla detay verilmiş olmamasıydı. Ayrıca Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar konusuna da sınırlı şekilde değinilmesi dikkat çekti.

Özellikle petrol ve doğal gaz ödemeleri…

Bilindiği üzere Rusya dünyanın en zengin petrol ve doğal gaz yataklarına sahip ülkelerden biri konumunda ve bu iki kaynağın ödemeleri tüm dünyada ABD doları ile yapılıyor. Uygulanan yaptırımlar ise Rusya’nın işlemleri ABD doları üzerinden yapmasını engelliyor. Raporda merkez bankası, yerel piyasasını “dost ülkelere” açma isteğinden bahsediyor.

Devlet başkanı Vladimir Putin, Ukrayna savaşı çıkmadan önce kripto paraalrla ilgili olumlu görüşler belirtmiş ancak bu varlıkların petrol ve doğal gaz ticaretinde kullanılacağını kısa vadede düşünmediğini söylemişti.

Rusya Merkez Bankası da kripto paraların yasaklanması gerektiğini belirten açıklamalar yapmış ancak Ukrayna savaşı ve yaptırımların ardından ise 180 derecelik U dönüşü göstermişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl