Rusya-İran ortaklığında altın destekli kripto para geliyor

Hem politik hem de ekonomik açıdan birbirini destekleyen ve Batı dünyasının yaptırımlarına maruz kalan Rusya ve İran'ın altın destekli ortak bir kripto para çıkarmak istedikleri ve bu konuda araştırmalara başladıkları belirtildi.

Son dönemde kripto paralar konusunda geçmişe oranla çok daha olumlu yaklaşan Rusya ve İran, ortak bir kripto para çalışması başlattı. Rus medyasına konuşan Rusya Kripto ve Blok Zinciri Endüstrisi Birliği başkanı Alexander Brazhnikov, İran ile Rusya Federasyonu merkez bankalarının bir ortak kripto para çıkarma konusunda çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Uluslararası ticarette de kullanılacak

İki ülkenin, çıkarılacak olan kripto parayı, içinde uluslararası ticaretin de olduğu birçok ödeme metodunda kullanmak istedikleri kaydedildi. Plânlanan kripto paranın altın destekli olacağını belirten Brazhnikov, uzlaşma sağlanması halinde ilk ödemelerin serbest ticaret bölgesi olan Astrakhan’da başlayabileceğini de dile getirdi.

Duma meclisi ve Bilgi Teknolojileri Komite üyesi olan Anton Tkachev de görüşmeleri doğrulayan bir başka isimdi. Tkachev ayrıca 2023 yılında kripto paraların resmi regülasyon çalışmalarının tamamlanmasını beklediğini de söyledi.

Bilindiği üzere Rusya geçen sene kripto paraları tamamen yasaklamayı planlarken, Ukrayna savaşından sonra ise bugün uluslararası ticarette kabul edebileceğini belirtiyor. İran da aynı şekilde geçtiğimiz aylarda, ödemesinin kripto parayla yapıldığı bir ticareti resmen açıklamıştı. Ancak konuyla ilgili detay verilmemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl