Rusya Maliye Bakanı: Kripto paralar yasaklanmamalı

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, kripto paraların yasaklanmaması ve regüle edilmesi gerektiğini belirtti. Ülkenin resmi haber aansı Tass'a konuşan bakan, "Merkez bankasıyla sonunda bir orta yolda buluşacağımıza inanıyorum" dedi.

Özellikle 2022’deki Ukrayna savaşının başlamasından önce kripto paralara olan karşıtlığıyla bilinen Rusya, yaptırımların ardından bu alana iyice ısınmaya başladı. Ülkenin maliye bakanı olan Anton Siluanov, yaptığı açıklamada kripto paraların yasaklanmaması gerektiğini belirtti.

“Madem ki yasaklayamıyoruz…”

Rusya devlet haber ajansı olan Tass’a konuşan Siluanov, merkez bankası ile maliye bakanlığının bu konuda kısa süre içerisinde anlaşmaya varacağını düşündüğünü belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Sonunda merkez bankasıyla bir anlaşmaya varacağımızı düşünüyorum. Bu konu son yıllarda hep tartışma konusu oldu. Madem ki yasaklayamıyoruz, o zaman faydalanmayı bilmemiz lazım. Öncelikle regüle etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Merkez bankasıyla yapılan çalışmalar sonucunda bir çözüm bulacağımıza eminim”

“Madenciliği de tartışacağız”

Öte yandan Siluanov madencilik konusuna da değindi ve “Kripto madenciliğinin hangi ölçekte kullanılacağıyla ilgili toplantılar yapmamız lazım. Bu konuda merkez bankasıyla anlaştık. Konuşacağız. Madencilik sonunda elde edilen kripto paraların ülke içi ve dışındaki ödemelerde kullanıp kullanılamayacağına da bakacağız” dedi.

Maliye bakanının “kripto paralar” terimini kullanırken, Bitcoin dememesi ya da ajansın haberi bu şekilde vermesi de dikkat çekti.

Rusya, merkez bankası dijital paraları (CBDC’ler) konusunda da testler en ileri düzeye taşımış ülkelerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Çin’in 2021 yılında, ülkedeki tüm kripto para faaliyetlerini yasaklamasının ardından, madencilerin büyük bölümü Rusya ve Kazakistan gibi yakın ülkelere ve daha sonra da birçok büyük şirketin olduğu ABD’ye göç etmişlerdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl