Rusya’da kripto için yasa tasarısı hazırlanıyor: “Ticarette kullanılabilir”

Özellikle Ukrayna savaşının ardından kripto paralara olan bakış açısını tamamen değiştiren Rusya'da merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, kripto paraların uluslararası ticarette kullanılmaya başlanabileceğini söyledi.

Son dönemde doların uluslararası rezerv para statüsünü kaybedip kaybetmeyeceği tartışmaları devam ederken, Rusya’dan da önemli bir açıklama geldi. Ülkenin merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, kripto paraların dış ticarette kullanılabilmesine yönelik bir yasa tasarısı hazırlandığını ve tasarının neredeyse bittiğini belirtti.

“Dış ticarette kullanılabilir”

Bilindiği gibi Rusya’da kripto paraların ülke içindeki ödemelerde kullanılması yasaklanmış durumda… Nabiullina ise buna rağmen kripto paraların dış ticarette kullanılma ihtimalinin olduğunu ve bu konuda çalışması yapılan yasa tasarısının da neredeyse hazır olduğunu belirtti.

Nabiullina ayrıca dijital ruble konusunda da bilgi verdi ve bu alanda da çalışmaların sona yaklaştığını söyledi:

“Dijital ruble konusunda da pilot uygulama başlıyor. Testlerin ardından dijital ruble’mizi de herkese sunmaya başlayacağız”

Merkez bankası başkanı bununla birlikte Rusya’nın ABD’de dondurulan varlıklarını alma çalışmalarını da sürdürdüğü bilgisini verdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl