Kripto madenciliğe talebin arttığı Rusya, Sibirya’da yeni tesisler kuracak

Kısa süre önce enerji üretimlerini artırma plânları yaptığını açıklayan Rusya'nın bu anlamda ilk olarak Sibirya'da yeni tesisler kurmak istediği belirtildi. Kararda, ülkede artan kripto para madenciliği faaliyetlerinin de etkisi büyük...

Ukrayna savaşının üzerinden neredeyse 1 yıl geçen ve hem enerji hem de kripto paralar konusunda birçok önemli adım atan Rusya Federasyonu, şimdi de Sibirya’da yeni enerji tesisleri kurma kararı aldı. Kripto para madenciliğine olan talebin de ciddi şekilde artması, enerji tesisine olan ihtiyacı ortaya çıkardı.

Açıklama enerji bakanından: Kripto için enerji ihtiyacı artıyor

Rusya Enerji Bakanı Nikolay Shulginov, son yaptığı açıklamada Sibirya’da bulunan bazı kripto para madencileri için enerji ihtiyacının her geçen gün arttığını söyledi ve “Bizim bakanlık olarak duruşumuz her zaman madencilerin çalışma şartlarını iyileştirmek yönündeydi” ifadelerini kullandı.

Rus medyası da ayrıca Shulginov’un uzun zamandır bu konuda adım atmak istediğini belirtti.

Kanunlaştırma çalışmaları devam ediyor

Bilindiği üzere daha önce kripto paralara ciddi şekilde karşı çıkan hatta yasaklama konusunu bile tartışan Rusya, Ukrayna savaşının ardından 180 derecelik dönüşle kripto paraları legalize etme çalışmaları başlatmıştı. Özellikle rublenin değerinin düşmesi ya da ticarette kullanılmak istenmemesi, Bitcoin’in bu alanda kullanılabileceğine yönelik olumlu bir açıklama yapılmasını sağlamıştı.

2021 yılında Çin’in kripto para madenciliğini yasaklamasının ardından, buradaki birçok madenci hem coğrafi olarak yakın hem de elektriğin nispeten daha ucuz olduğu Kazakistan ve Rusya’ya göç etmişlerdi. Rusya şu anda dünyadaki toplam hash rate’in %8.7’sine sahip…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl