Rusya’da kripto madencilik cihaz satışları patladı

Son dönemde kripto paralara yönelik olumlu adımlarıyla ön plâna çıkan Rusya'da, madencilik makine satışlarında da çok ciddi artışların olduğu belirtiliyor.

Rusya medyasından Kommersant’ın haberine göre ülkedeki madencilik cihaz satışlarında büyük bir patlama yaşnıyor. Satışların özellikle 4. çeyrekte zirve yapması dikkat çekiyor.

Rusya’nın resmi cihaz dağıtım şirketlerinden biri olan Chilkoot, Kommersant’a verdiği bilgide dördüncü çeyreğin ilk 2 ayındaki satışların, 3. çeyreğinden tümünden daha fazla olduğunu belirtti. Hatta 2022’nin ilk 9 ayındaki satışlar da, geçen senenin toplamından %65 daha fazla oldu.

Fiyatlar düşmeye devam ediyor

Dünyadaki madencilik şirketlerinin iflasın eşiğine gelmesi, kripto paralardaki sert düşüşler ve genel ekonomik kriz madencilik cihaz fiyatlarını iyice ucuzlatırken, haberde Ağustos ve Ekim aylarındaki indirimlerle birlikte fiyatların son aylarda %20 daha düştüğü kaydedildi.

Bitcoin fiyatının son 2 yılın en düşük seviyelerinde seyretmesine rağmen madencilik zorluğu ve hash rate’in rekor üstüne ekorlar kırması da gözlerden kaçmıyor. Bu yüzden madencilerin elde ettikleri Bitcoin rakamı hala istedikleri seviyede değil.

Ülkede son olarak Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, enerji sorunu olmayan bölgelerde kripto para amdenciliği yapılmasının kolaylaştırılmasına yönelik çalışma başlatmıştı.

Kripto para amdenciliği ve kripto para satışı yasa tasarısı da alt meclis Duma’da onay bekliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl