Rusya’dan ulusal kripto para borsası adımı geliyor

Dolar konusunda yaptırımlara uğrayan ve bu nedenle kripto paralara çok daha yakın bir duruş sergilemeye başlayan Rusya'dan şimdi de "ulusal kripto para borsası" adımı geliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan yaptırımların ardından kripto paralar dünyada çok daha fazla tartışılmaya başlanırken, Putin’in ülkesinde şimdi de ulusal bir kripto para borsası kurma hazırlıkları başladı.

Rusya Federal Meclisi’nin alt bölümü olan Duma’da, Rusya Ulusal Kripto Para Borsası’nın kurulması ve bu platformun regülasyonlarıyla ilgili çalışmaların başladığı bildirildi. Konuyla ilgili yasa tasarısının hazırlanmasından sonra da dosya Rusya Merkez Bankası yetkililerinin önüne getirilecek.

“Kripto paraların kullanılmadığını söylemek mantıksız”

Ulusal bir kripto para borsasının kurulmasının önemine değinen Rusya Ekonomi Politikaları Komitesi üyesi olan Sergey Altukhov, kripto paraların regüle edilmemesinin faturasının şu ana kadar ağır olduğunu söyledi ve “Alınamayan milyarlarca rublelik vergi var. Hükumet kontrolünün dışında olmasının getirdiği zarar büyük. Bu bir gerçek. Bu yüzden artık kripto paraların vâr olmadığı ya da kullanılmadığı yönünde yorumlar yapmak da mantıksız” dedi.

180 derece dönüş

Bilindiği üzere Rusya, kripto paralara olumsuz bakan ülkelerden biriydi ancak Ukrayna savaşından sonra dolar sisteminden çıkarılması ülkeyi bu alana yakınlaştırmış ve yetkililer daha önce birçok kez yasaklanması yönünde tavır sergiledikleri kripto paralara karşı olumlu bakmaya başlamışlardı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl