Rusya Maliye Bakanı’ndan “Bankalar kripto para satsın” önerisi

Kripto paraların yasaklanıp yasaklanmayacağı konusunun ciddi şekilde tartışıldığı Rusya'da maliye bakanlığı regülasyon isteğini bir adım daha öteye taşıdı ve bankaların kripto para alım-satımı yapmasını önerdi. Maliye bakanı ayrıca, başbakan Mishustin'e konuyla ilgili önerilerini sunduğu bir de mektup gönderdi.

Rusya’da kripto paralar konusunda maliye bakanlığı ve merkez bankası arasındaki mücadele gittikçe büyürken, konuyla ilgili son hamle bakan Anton Siluanov’dan geldi. Rus medyasında yer alan haberlere göre Siluanov, başbakan Mikhail Mishustin’e dün bir mektup gönderdi ve kripto paraların yasaklanmasının değil, regüle edilmesinin daha doğru olacağını belirtti.

Şirketlere kripto para lisansı…

Siluanov mektubunda, bankaların kripto para borsası işlevi görebileceğini ve bu sayede regülasyonların çok daha kolay olacağını belirtirken, aynı zamanda diğer finansal şirketlerin de bu lisansı alma hakkına sahip olabileceğini ve lisans sahibi olmayan şirketlerin kripto para hizmetleri sunmaları durumunda suç işlemiş sayılacaklarını ifade etti. Bakan ayrıca, kripto paraların ödemelerde kullanılamayacağı konusunda merkez bankasıyla aynı fikirde olduklarını dile getirdi.

“İşlemle ilgili tüm bilgilere sahip olmalıyız”

Siluanov, başbakana sunduğu önerilerde ayrıca kripto para işlemi yapan kişi ya da şirketlerin tüm bilgilerinin hem merkez bankası hem de ülkenin anti kara para aklama kurumu olan Rosfinmonitoring’in elinde bulunması gerektiğini, aynı zamanda şeffaf bir blok zinciri sisteminin kullanılmasının da zorunlu olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Putin’den kripto para madenciliğine bir destek daha

Rus medyasından Kommersant’ın haberinde, böyle bir hamlenin kripto paraları değerli metallerle aynı seviyeye taşıyacağı yazıldı. Rusya’da bankalar ve diğer yatırım araçları sağlayıcılar, değerli metal hesaplarında hem ‘müşterini tanı’, hem de AML (anti kara para aklama) kontrolleri yapmakla mükellefler…

“2.3 milyar dolarlık fazladan vergi kazanılabilir”

Siluanov, kripto paraların regüle edilmesi durumunda devletin fazladan vergi toplama şansı da elde edeceğini belirtti ve Rus vatandaşlarının elinde bulunan yaklaşık 26 milyar dolar değerdeki kripto paraların yasallaşmasının katkısına vurgu yaptı. Rusya’da sayısı gittikçe artan madencilik şirketlerinden ve dış ülke merkezli borsalardan da bahseden maliye bakanı, bu şirketlerden alınabilecek vergilerle, 2.3 milyar dolar ekstra vergi toplanabileceğini yazdı.

Putin üstü kapalı regülasyon tarafına geçmişti

Devlet başkanı Vladimir Putin de geçtiğimiz haftalarda, Rusya’nın kripto para madencileri için avantajlar barındırdığını söylemiş ve merkez bankası ile maliye bakanlığının bir orta yol bulması gerektiği yorumunu yapmıştı. Putin’in ardından eski devlet başkanı Medvedev de, benzer bir açıklama yapmış ve “Yasak getirmek ters bir etki yaratabilir” diyerek bu konudaki yönünü belli etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl