Rusya Maliye Bakanlığı, hükumete kripto regülasyon taslağını gönderdi

Devlet başkanı Vladimir Putin'in kripto paralar hakkında yaptığı üst üste olumlu açıklamaların ardından şimdi de maliye bakanlığı, başkan yardımcısı Dmitry Chernyshenko'ya kripto regülasyon taslağını gönderdi. Rus medyasında yer alan habere göre; taslağın içinde geleneksel bankacılık altyapısıyla kripto para işlemlerinin yapılabilmesi de bulunuyor.

Rusya Merkez Bankası’nın tamamen yasaklanmasını önerdiği kripto paralar hakkında maliye bakanlığından üst üste adımlar gelmeye devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere, merkez bankasının ülke sınırları içinde her kripto para işleminin yasaklanmasını öngören teklifinin ardından maliye bakanlığı yöneticisi Ivan Chebeskov, bunu yapmanın ülkeye zarar vereceğini ve teknolojide geri kalmakla sonuçlanacağını belirtmişti. Başkan Putin de dün, iki kurumun bir an önce anlaşması gerektiğini belirten bir yorum yapmıştı.

Taslak resmen gönderildi

İşte bugün maliye bakanlığından kripto paralar konusunda olumlu bir önemli adım daha geldi. Rus medyasından RBC’nin haberine göre; maliye bakanlığı, başkan yardımcısı Dmitry Chernyshenko’ya regülasyonlarla ilgili kanun taslağını resmen gönderdi.

Geleneksel bankacılık sistemiyle kripto işlemleri…

Haberde, taslağın içinde geleneksel bankacılık altyapısının da kullanılarak kripto para işlemlerinin yapılabileceği maddesinin de bulunduğu yazıldı. Maddeye göre; bu işlemleri yapacak olan kullanıcıların kimlik bilgileri de tamamıyla bankanın elinde bulunacak. Bakanlık ayrıca taslak içinde konuyla ilgili kendi yorumlarına da yer verdi ve kripto para regülasyonlarının ülkeye birçok katkı vereceği belirtildi. Özellikle gelir vergisinin artması ve güvenlik güçlerinin suç hareketlerini takip etme konusunda kendilerini daha fazla geliştirmesi konularına vurgu yapıldı.

“Karaborsa yaratabilir”

Bakanlık ayrıca Rus vatandaşlarının elinde toplam 2 trilyon rubleye (yaklaşık 25 milyar dolar) varacak miktarda kripto para bulunduğunu ve getirilecek toptan yasaklamanın da, hem endüstriye darma vurma hem de karaborsanın önünü açmaya neden olacağı belirtildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde de Telegram kurucusu olan Rus girişimci Pavel Durov da, merkez bankasının yasaklama önerisine sert şekilde karşı çıkmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl