Rusya Maliye Bakanlığı’ndan kripto para açıklaması: Motivasyon arttı

Rusya Maliye Bakanlığı'nın üst düzey yetkililerinden Ivan Chebeskov, Rusya'nın kripto para piyasası için kendi altyapısını oluşturma motivasyonunun arttığını söyledi.

Rusya Maliye Bakanlığı yetkilisi Ivan Chebeskov, yaptırımların Rusya’nın kripto para piyasası için kendi altyapısını oluşturma motivasyonunu artırdığını söyledi. Bakanlığın maliye politikası müdürü olan Chebeskov, Uluslararası Bankacılık Günü konferansında yaptığı konuşmada, yurt dışındaki platformlarda kripto paralara yatırım yapan Rusların paralarını çekmelerinin ve itibari paraya dönüştürmelerinin çok zor hale geldiğine dikkat çekti.

“Rus vatandaşlığı yabancı regülatörler arasında endişe yaratıyor. Paralar bloke ediliyor, yeni hesapların açılmasına müsade edilmiyor.” diyen bakanlık yetkilisi, sözlerinin devamında “Bu nedenle Rusya’nın dijital paralar için kendi altyapısını oluşturma motivasyonu elbette daha da artıyor.” şeklinde konuştu.

Şu anda Rus vatandaşları için Rusya’da ve ülke dışında kripto paraları itibari paraya dönüştürmenin paraların bloke edilmesi riskini getirdiği belirtiliyor. Maliye Bakanlığı’na göre ise artan sayıda yatırımcı, coin’lerini Rusya’ya transfer etme konusunda istekli.

Son dönemde Rusya’da kripto paralar tartışma konusu oldu. Merkez Bankası, ülkenin finansal sistemi için bir tehdit olduğunu öne sürerek kripto paraların yasaklanmasını istedi. Buna karşın Maliye Bakanlığı ise düzenlenmesi, vergilendirilmesi ve yasaklanmaması gerektiğini savundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de kripto paraların düzenlenmesinden yana olduğu biliniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl