Rusya MB Başkan Yardımcısı: Uluslararası ödemeler için kripto kullanılabilir

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ksenia Yudaeva'dan kripto paralar ve dolar ile euronun rezerv para birimi statüsü konularında önemli açıklamalar geldi. Yudayeva, kripto paraların uluslararası ödemelerde kullanılabilmesinin bir seçenek olduğunu söylerken, bu varlık sınıfının hala göreceli şekilde yüksek risk barındırdığını belirtti.

Rusya Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu’nu yayımladı. Raporda, Batı’nın Rus rezervlerine el koymasının ardından birçok ülkenin, bu konudaki stratejilerini değiştirme yönünde ilerlediği ve dolar ile euronun bu yüzden rezerv para birimi statülerini kaybedebilecekleri belirtildi.

“Asya ve Ortadoğu’yu harekete geçirir”

Rusya Merkez Bankası raporda, dondurulmuş rezervlere muhtemel bir el koymanın başta Asya ve Ortadoğu bölgelerinde olmak üzere birçok merkez bankasını harekete geçireceğini belirtti ve bu durumun ülkelerin rezerv stratejisini gözden geçirmesine sebep olacağını ifade etti:

“Bu durum altına olan talebi artırırken ABD doları ve euroya olan talebi azaltıp bu iki para biriminin rezerv para statüsündeki değerini azaltacaktır”

Yudayeva’dan kripto yorumları: Ödemelerde kullanılabilir

Kurumun başkan yardımcısı konumundaki Ksenia Yudayeva da raporda önemli değerlendirmelerde bulundu. Kripto paraların hala göreceli olarak yüksek risk içerdiğini belirten Yudayeva, kripto para madenciliğine olan bakış açılarını değiştirdiklerini belirtti ve kripto paraların aynı zamanda uluslararası ticarette ödemelerde kullanılabilme olasılığının olduğunu söyledi.

Daha önce Rusya Ticaret Bakanı da kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılabileceğini belirtmişti.

Rusya Merkez Bankası bir süredir, kripto paraların ülkede tamamen yasaklanmasını talep ediyordu ancak Maliye Bakanlığı ise bu duruma karşı çıkıyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl